Τουρκία Tρίτης: Προβάδισμα νίκης για τη Γκεζτέπε

Με την αναμέτρηση Γκεζτέπε – Ρίζεσπορ κλείνει η αγωνιστική στην Τουρκία, χωρίς κόσμο και αυτό το παιχνίδι, αμφότερες διανύουν περίοδο κάμψης, χάνεται στα εκτός η φιλοξενούμενη, προβάδισμα νίκης για τη γηπεδούχο.

*** Όλα τα παιχνίδια θα διεξαχθούν δίχως θεατές έως τις αρχές Απριλίου

(19:00) ΓΚΕΖΤΕΠΕ – ΡΙΖΕΣΠΟΡ

1Χ2: 1,83 – 3,50 – 4,33

O/U: 2,05 – 1,75

Ο αγωνιστικός κατήφορος συνεχίζεται για τη Γκεζτέπε (9-7-9), ξεκίνησε νωχελικά στην έδρα της Κασίμπασα, το πλήρωσε με γκολ μόλις στο δεύτερο λεπτό, δεν έβγαλε αντίδραση με το τελικό 2-0 να έρχεται με τη συμπλήρωση των ενενήντα. Τρίτη σερί ήττα, τρίτο σερί παιχνίδι δίχως να σκοράρει, με 2/3 ήττες να έρχονται κόντρα σε ομάδες εντός της επικίνδυνης ζώνης, μετράει μόλις μία νίκη στα τελευταία έξι με ρεκόρ 1-2-3. Διατηρεί απόσταση ασφαλείας από τις τελευταίες θέσεις έχοντας μαξιλάρι εννέα βαθμών (+9), έχει χάσει όμως το τραίνο ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου αφού το -10 από την πεντάδα δεν καλύπτεται. Στο 4-4-3 ο εντός απολογισμός, μόνο μία ήττα στα πιο πρόσφατα και αυτή από τη Μπασακσεχίρ (2-3-1), τρέχει επίσης 6/8 over 2,5.

Λίγη στο εξάποντο παραμονής η Ρίζεσπορ (7-4-14) στην έδρα της Ανκαραγκούτσου, ηττήθηκε εύκολα με 2-1 το οποίο διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος και δίχως κάτι να αλλάξει δραματικά στην επανάληψη. Πέμπτη ήττα στα έξι τελευταία, είχε προηγηθεί μόνο η ισοπαλία στη φιλοξενία της Αλάνιασπορ στο ντεμπούτο του Καραμάν στον πάγκο, η αύρα του οποίου δεν έδωσε συνέχεια στην έξοδο από το αγωνιστικό τέλμα. Οριακά εκτός ζώνης αφού ισοβαθμεί με τη Μαλάτιασπορ στα όρια της, βλέπει τις ομάδες που είναι από κάτω να την πλησιάζουν επικίνδυνα και όσες κυνηγάει να απομακρύνονται από αυτή. Χάνεται εκτός έδρα, ρεκόρ 2-2-8 όπου έχει τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας με μόλις δέκα τέρματα υπέρ.

Στα χειρότερα τους οι δύο ομάδες, τρέχουν αρνητικά σερί, μεγαλύτερο σε διάρκεια το ντεφορμάρισμα της Ρίζεσπορ την οποία φαίνεται να μην βοηθάει ούτε η αλλαγή στον πάγκο της ομάδας. Το πάσο είναι ενδεδειγμένο, με το μαχαίρι στο λαιμό θα πηγαίναμε στο άσο καθαρά λόγο της εντός δυναμικής της Γκεζτέπε και της αδυναμίας της φιλοξενούμενης στις εξόδους, καμία όμως αξία στο 1,83 που κυκλοφορεί.