Τουρκία Σαββάτου: Νοσοκομείο η Μπεσίκτας

Με πολλές απουσίες στα μετόπισθεν και στη θέση του κίπερ η Μπεσίκτας, σε συνδυασμό με τη φόρμα της Μπασακσεχίρ δίνουν αξία στο διπλό, με γκολ το εναρκτήριο παιχνίδι.

(12:30) ΚΑΡΑΓΚΟΥΜΡΟΥΚ – ΣΙΒΑΣΠΟΡ

Παρότι η έδρα της είναι «νομαδική» αλλάζοντας από παιχνίδι σε παιχνίδι, η Καραγκουμρούκ με ρεκόρ 3-1-0 εντός έχει καταφέρει να αφήσει θετικές εντυπώσεις στο ξεκίνημα της σεζόν φτάνοντας στη διακοπή στην πρώτη πεντάδα. Προέρχεται από το ισόπαλο 2-2 στην έδρα της Ανκαραγκούτσου, παιχνίδι στο οποίο θα μπορούσε να έχει κλειδώσει τη νίκη νωρίτερα πριν ισοφαριστεί με τη συμπλήρωση των 90’. Δίχως νίκη για τρίτο σερί έμεινε η Σίβασπορ έπειτα από την εντός ήττα με 1-2 από τη Γαλατά, καλύτερα έχει πάει έως τώρα εκτός (2-1-0), με το όχι και τόσο γεμάτο ρόστερ να δείχνει πως δυσκολεύεται αν διαχειριστεί τα συχνά παιχνίδια σε Τουρκία και Ευρώπη. Αρκετά κοντά οι δύο ομάδες κάτι που μπορεί να μην αποτυπώνεται πλήρως στο βαθμολογικό πίνακα, αλλά γίνεται στο σετ αποδόσεων. Από το 1-1 δείχνει να ξεκινάει το παιχνίδι, απλά δίκαιο το over 2,5 στο 1,72.

(15:00) ΓΚΕΝΤΣΛΕΡ – ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Με την καλή εμφάνιση έμεινε στο τέλος η Γκεντσλέρ στην έδρα της Μπασακσεχίρ, κράτησε το προβάδισμα της έως το τελευταίο δεκάλεπτο όπου δεν ήταν απολύτως συγκεντρωμένη και παρότι δεν πιέστηκε ιδιαίτερα ηττήθηκε με 2-1. Οι μόλις πέντε βαθμοί και η μία νίκη έφεραν στην πόρτα της εξόδου τον τεχνικό Νόμπρε, διάδοχος του ο γνώριμος και έμπειρος Καπλάν. Φλύαρη επιθετικά και χωρίς καθαρό μυαλό στο τελείωμα φάσεων η Φενέρ στη φιλοξενία της Κόνιασπορ, από δύο αντεπιθέσεις διαμορφώθηκε το τελικό 0-2 και την ήττα να χαλάει κάπως το εξαιρετικό κλίμα και φυσικά το αήττητο σερί. Για κακή παρένθεση έκανε λόγω ο τεχνικός Μπουλούτ στα «Καναρίνια», δεδομένα πιο ποιοτική ομάδα από τη Γκαντσλέρ το διπλό στο 1,50 όμως και με τη γηπεδούχο να αλλάζει ψυχολογία από την αλλαγή στον πάγκο δεν είναι για στήριξη. Πάμε παρακάτω.

(15:00) ΝΤΕΝΙΖΛΙΣΠΟΡ – ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ

Νωθρά ξεκίνησε στην έδρα της Μαλάτιασπορ η Ντένιζλισπορ, βρέθηκε από νωρίς (17’) με 2-0 πίσω στο σκορ και παρότι κυριάρχησε από εκεί κι έπειτα, το σκορ δεν άλλαξε γνωρίζοντας ακόμη μία ήττα. Κάκιστη η συγκομιδή της έως τώρα, εντός επικίνδυνης ζώνης, με τον τεχνικό Προσινέτσκι ωστόσο να παραμένει στον πάγκο. Δεν είναι μόνο των ισοπαλιών η Γκαζιάντεπ, πολύ καλή και ώριμη εμφάνιση στη φιλοξενία της Μπεσίκτας, βοηθήθηκε και από το αριθμητικό πλεονέκτημα (55’) για να φτάσει στη νίκη με 3-1. Μόνο την ήττα της πρεμιέρας έχει ως τώρα, στο 2-5-0 το σερί από εκεί κι έπειτα, μετρώντας συνολικά 7/8 αμφίσκορα. Πιο ουσιαστική έως τώρα η φιλοξενούμενη, έχει τον τρόπο να αποφεύγει ήττες και να παίρνει αποτελέσματα, κάτι στο οποίο δυσκολεύεται η γηπεδούχος ακόμη και στις καλές τις μέρες. Σωστό το σετ, δε βλέπουμε κάποια να ξεχωρίζει, επιλογή το GG στο οριακά αποδεκτό 1,70.

(18:00) ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ – ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Κακή εμφάνιση για τη Μπεσίκτας, όχι κατώτερη από την αντίπαλο της αλλά σε σχέση με τη ποιότητα της, στην έδρα της Γκαζιάντεπ, ηττήθηκε με 3-1 φτάνοντας στη διακοπή με γκρίνια και πίεση. Νοσοκομείο θυμίζει η κατάσταση στο ρόστερ της, πολλές οι απουσίες κυρίως στο χώρο της άμυνας λόγω τραυματισμών και covid-19 όπως και στη θέση του κίπερ με τον 16χρονο Μπιλγκίν να ετοιμάζεται για ντεμπούτο μιας και ο δεύτερος κίπερ Γιουβακουράν αν και στην αποστολή μάλλον δεν προλαβαίνει. Τέταρτη σερί νίκη για την Μπασακσεχίρ, έστω και με περιπετειώδη τρόπο , με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο λύγισε την αντίσταση της Γκεντσλέρ επικρατώντας με 2-1 εντός. Έχει ανεβάσει στροφές τον τελευταίο μήνα, βρήκε τρόπο να διαχειριστεί τα δύο ταμπλό σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ. Δύο θετικά κρούσματα σε covid-19, δεν ανακοινώθηκαν τα ονόματα. Πολλές οι απουσίες στη γηπεδούχο, τίποτα αξιόλογο στην άμυνα της με τους νεαρούς διαθέσιμους να μοιάζει δύσκολο να αντέξουν το βάρος ενός ντέρμπι. Το διπλό σε τιμές διπλασιασμού (2,00) έχει αξία και θα το επιλέξουμε.