Σούπερ Λίγκα Κυριακής: Ματσάρα με γκολ στο «Γεντί Κουλέ»

Από θρίαμβο στο Βόλο προέρχεται ο ΟΦΗ που ψάχνει την πρώτη του εντός έδρας νίκη, ο ΠΑΣ έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ, βολεύεται στο ανοιχτό γήπεδο και θα συμβάλλει σε ένα όμορφο ματς.

(15:00) ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Δεύτερη σερί ήττα και δεύτερο ματς χωρίς γκολ για τον ΠΑΟ  που συνεχίζει τις χαμηλές πτήσεις βαθμολογικά (2-3-4), δικαιούταν κάτι καλύτερο από την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (1-0) όμως ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια. Περιμένει σαν σωτήρα το Βιγιαφάνιεζ για να λύσει το δημιουργικό του πρόβλημα, ο βραχύσωμος Αργεντινός πιθανότατα θα ξεκινήσει για πρώτη φορά βασικός. Το ντεμπούτο Δέλλα στον πάγκο του Παναιτωλικού συνοδεύτηκε από ήττα, σε ένα κακό ματς χωρίς φάσεις δεν υστέρησε του Άρη όμως ηττήθηκε με 0-1. Συνεχίζει χωρίς νίκη (0-4-5) και καλείται βρει λύση στο σκοράρισμα, έχει σημειώσει μόλις τρία γκολ σε εννιά ματς. Δεν θα έχει καλύτερη ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες ο ΠΑΟ, απέναντι σε έναν Παναιτωλικό που απογοητεύει. Ο άσος του 1,40 ανεβαίνει στο 1,85 με το 1 & under 3,5.

(17:00) ΟΦΗ – ΠΑΣ

O OΦΗ μπορεί ούτε στο Βόλο να μην κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του όμως με το πειστικό 1-4 επέστρεψε στις νίκες μετά από έξι αγώνες (0-2-4) και τρεις συνεχόμενες νίκες. Ανέβηκε στην ένατη θέση (2-3-4) όμως ακόμα δεν έχει σπάσει το ρόδι στο Ηράκλειο (0-3-1). Ο ΠΑΣ άγγιξε την έκπληξη στην Τούμπα όμως ηττήθηκε με γκολ στις καθυστερήσεις (2-1). Άριστα στημένος στον αγωνιστικό χώρο, πιθανότατα θα είχε πάρει θετικό αποτέλεσμα αν δεν έπαιζε με 10 για 35’. Η συγκομιδή εννιά βαθμών μάλλον ανικανοποίητο τον αφήνει βάσει εμφανίσεων (2-3-4), συνηθίζει να γκρεμίζει στο δεύτερο ημίχρονο ότι έφτιαξε στο πρώτο. Αποφασισμένος να πάρει την παρθενική του εντός έδρας νίκη είναι ο ΟΦΗ, ο ΠΑΣ όμως είναι ικανότατος στην κόντρα και θα έχει τις ευκαιρίες του. 6/9 over 2,5 μετράει ο ΟΦΗ, από 4/5 εκτός  έδρας GG & over 2,5 προέρχεται ο ΠΑΣ και οι συνθήκες μοιάζουν ιδανικές για να δούμε ένα όμορφο παιχνίδι. GG (1,83), over 2,25 (1,84), over 2,5 (2,07) αλλά και το GG & over 2,5 (2,42), όλα αποτελούν αξιόλογες επιλογές.

(17:15) ΛΑΜΙΑ – ΠΑΟΚ

Χωρίς νίκη (0-2-5) και ουραγός στη βαθμολογία συνεχίζει η Λαμία που άγγιξε το παρθενικό της τρίποντο με τον Αστέρα, έμεινε πίσω στο σκορ σε ένα κακό πρώτο μέρος όμως ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στο δεύτερο μέρος. Γύρισε το ματς όμως στο 77’ ισοφαρίστηκε σε 2-2 και στη συνέχεια αν και είχε τις ευκαιρίες δεν βρήκε το γκολ της νίκης. Έχει το υλικό και είναι καλύτερη ομάδα απ’ ότι η συγκομιδή δύο βαθμών υποδεικνύει, της λείπει μια νίκη για να διώξει το βάρος από τους ώμους της. Ο ΠΑΟΚ ζορίστηκε αλλά νίκησε 2-1 τον ΠΑΣ με γκολ στις καθυστερήσεις, όπως συνηθίζει επί Γκαρσία είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα μέσα στο παιχνίδι. Κάτι παρόμοιο έγινε και μεσοβδόμαδα στην Ολλανδία, το 1-2 του πρώτου μέρους έγινε ήττα με 3-2 στην επανάληψη. Δίνει παιχνίδι-τελικό την Πέμπτη στην Κύπρο όμως δεν τον παίρνει να θυσιάσει το ματς στη Λαμία, έχει ήδη χάσει πολλούς βαθμούς στο πρωτάθλημα (5-3-0). Δεν θα είναι εύκολο το ματς για τον ΠΑΟΚ, ούτε με τα γκολ βγαίνει άκρη καθώς η Λαμία θα αμυνθεί μαζικά ενώ ο Δικέφαλος φέρνει μόνο over 2,5 επί Γκαρσία. Πάσο.

(19:30) ΑΣΤΕΡΑΣ – ΑΕΚ

Ο Αστέρας προηγήθηκε στη Λαμία όμως στο φινάλε είπε και ευχαριστώ που πήρε ένα βαθμό (2-2), μεσοβδόμαδα ήταν κακός και δεν άξιζε κάτι παραπάνω στο εντός έδρας 0-0 με τον Απόλλωνα. Mπαίνει σε μια πολύ απαιτητική εξάδα αγώνων ενώ έχει μετατρέψει σε φρούριο την Τρίπολη, συμπληρώνοντας 13 ματς πρωταθλήματος χωρίς ήττα (7-6-0). Tρεις συνεχόμενες νίκες μετράει η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα (5-1-1), το 4-1 επί της ΑΕΛ ήρθε με ξέσπασμα στο δεύτερο μέρος. Μεσοβδόμαδα δέχθηκε ηχηρό χαστούκι από τη Ζόρια (0-3), ο τρόπος με τον οποίο έχασε ένα must-win παιχνίδι πόνεσε πολύ. Αντιστοιχηματικό παιχνίδι, no bet.