Σαμπιονά Παρασκευής: Μπορεί το γκολ η Ανζέ

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα τόσο η Λυών όσο και η Ανζέ, μάλιστα αμφότερες πέτυχαν από τρία τέρματα στα προηγούμενα παιχνίδια τους. Ικανότατες οι επιθετικές γραμμές τους, εφικτό το GG του 1,75.

(21:45) ΛΥΩΝ – ΑΝΖΕ
1X2: 1,40 – 4,75 – 8,00
O/U: 1,57 – 2,37

Ιδανική αρχή πραγματοποίησε στο νέο πρωτάθλημα η Λυών, καθώς επικράτησε με 3-0 της Μονακό, χωρίς, μάλιστα, να ανεβάσει ιδιαίτερα στροφές. Πήρε κεφάλι στο σκορ στην πρώτη καλή στιγμή της, με τον Ντεμπελέ να βρίσκει δίχτυα στο 5′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, για να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 36′ χάρη σε μακρινό σουτ του Ντεπάι και ενώ έξι λεπτά πιο πριν είχε αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα (κόκκινη κάρτα στον Φάμπρεγας έπειτα από υπόδειξη του VAR). Διαδικαστικού χαρακτήρα το δεύτερο ημίχρονο, έλεγξε το ρυθμό, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 80′ με νέο σουτ εκτός περιοχής (80′ Τουζάρ).

Χαμόγελα με το καλημέρα στις τάξεις της Ανζέ, έπιασε σπουδαία απόδοση και επικράτησε με 3-1 της Μπορντό. Η αντίπαλος μπήκε πιο δυνατά, ανοίγοντας το σκορ στο 4′ και έχοντας ακόμα δυο καλές ευκαιρίες, όμως με την πάροδο του χρόνου η ομάδα του Μουλέν έβρισκε τα πατήματά της και κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αφέλεια της αντιπάλου, η οποία συνέχισε να πιέζει και να αφήνει κενά στα μετόπισθεν. Έτσι, η Ανζέ βρήκε τρία γκολ στο διάστημα από το 27′ ως το φινάλε του πρώτου μέρους, κάνοντας διαχείριση στο δεύτερο και χωρίς να δεχθεί ιδιαίτερη πίεση. Παρελθόν ο εξαιρετικός μεσοεπιθετικός Αντελαΐντ, με τη μεταγραφή του στη Λυών να γεμίζει τα ταμεία του συλλόγου με 25 εκατομμύρια ευρώ.

Με νίκες έκαναν ποδαρικό στο νέο πρωτάθλημα και οι δυο ομάδες, αμφότερες έδειξαν καλά στοιχεία τόσο οργανωτικά όσο και εκτελεστικά. Η Λυών εμφανίστηκε έτοιμη, παρά τη μέτρια εικόνα των φιλικών, έτσι, δικαίως, λογίζεται ως το φαβορί για τη νίκη κόντρα σε μια υποδεέστερη αντίπαλο, όμως δεν πείθει τόσο ώστε να πάμε στα υπέρ της 1,40. Αντιθέτως, το GG του 1,75 φαντάζει τίμια επιλογή, αφού οι δυο ομάδες διαθέτουν μπόλικο επιθετικό ταλέντο και το ενδεχόμενο να βρουν δίχτυα είναι πιθανό.