Σαμπιονά Κυριακής: Βαριά τα πόδια σε Λυών και Μαρσέιγ

Επιβαρυμένες αγωνιστικά οι δυο ομάδες, δύσκολο έργο τις περιμένει κόντρα σε Στρασβούργο και Λιλ αντίστοιχα, ενώ στους Μασσαλούς προέκυψαν και ερωτηματικά στην επίθεση. Αξιόπιστη στο γήπεδό της η Μπρεστ, στις λεπτομέρειες το Ρεμς-Ρεν.

(16:00) ΛΥΩΝ – ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ
1X2: 1,66 – 3,75 – 5,50
O/U: 1,90 – 1,90

Νίκη με 1-0 την Τετάρτη για τη Λυών, έκαμψε την αντίσταση της Μαρσέιγ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου (αντίπαλος η Παρί στις αρχές του Μάρτη), έτσι εξακολουθεί να βρίσκεται μέσα σε όλα τα ταμπλό (κύπελλο, Λιγκ Καπ, πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ), με τις αντοχές των ποδοσφαιριστών της να δοκιμάζονται. Στο Σαμπιονά έχει χάσει έδαφος από το βάθρο, παρόλα αυτά δεν έχουν εξανεμιστεί όλες οι ελπίδες της, το μόνο κακό είναι ότι το ρόστερ βρίσκεται στα όρια του, καθώς το κυριακάτικο θα είναι το 12ο παιχνίδι που θα δώσει μέσα σε σχεδόν 40 μέρες.

Νίκη με 3-0 για το Στρασβούργο κατά την υποδοχή της Ρεμς, βρήκε όλα τα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε μια δίκαιη επικράτηση. Σταθερά διατηρείται σε ευρωπαϊκή τροχιά, μετράει τρία τρίποντα στα πιο πρόσφατα τέσσερα παιχνίδια του (3-0-1, 3/4 over 2,5), ενώ έβγαλε και τέσσερα διπλά στις έξι τελευταίες εξόδους του (4-0-2). Προέκυψαν απουσίες από τη μέση και πίσω, καθώς είναι τιμωρημένοι ο μπακ Καρόλ (17 συμ.) και ο αθλητικός χαφ Σισοκό (21 συμ.).

Συνεχόμενα τα παιχνίδια για τη Λυών, η κόπωση είναι εμφανής στις κινήσεις των βασικών ποδοσφαιριστών της, όμως ο Γκαρσιά δεν έχει πολλές εναλλακτικές και έτσι αναγκάζεται να βάζει τους ίδιους και τους ίδιους να παίζουν κάθε τρεις μέρες. Το ματς κόντρα στο Στρασβούργο μόνο εύκολο δεν θα είναι, τα σετ που κυκλοφορούν κολακεύουν τη γηπεδούχο, γι αυτό και θα πηγαίναμε στην κόντρα αν δεν υπήρχαν οι σοβαρές μεσοαμυντικές απουσίες για λογαριασμό της φιλοξενούμενης. Υπό αυτές τις συνθήκες, όμως, θα αρκεστούμε στο GG του 1,90-1,95 αφού έχουμε το Στρασβούργο ικανό να πλήξει την αργή άμυνα της Λυών αλλά και πιστεύουμε ότι η εστία του θα παραβιαστεί τουλάχιστον μια φορά.

(18:00) ΜΠΡΕΣΤ – ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ
1X2: 2,80 – 3,20 – 2,60
O/U: 2,00 – 1,80

Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την έδρα της Ρεν η Μπρεστ (0-0), εκμεταλλεύτηκε την αναστάτωση στο εσωτερικό της αντιπάλου και έκλεισε αποτελεσματικά όλους τους διαδρόμους προς την εστία της. Έτσι, διατηρείται σε σχετική απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη και βασίζεται κυρίως στην έδρα της, όπου έχασε μόνο μια φορά ως τώρα και αυτή οριακά από την πρωτοπόρο Παρί το Νοέμβριο (5-6-1).

Έκανε το καθήκον της την Πέμπτη η Σεντ Ετιέν, με το 2-1 επί της Επινάλ της τέταρτης κατηγορίας πήγε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Ρεν (στις αρχές του Μάρτη). Πάντως στο πρωτάθλημα η κατάσταση δεν είναι καθόλου καλή, μιας και έρχεται από τρεις συνεχόμενες ήττες και συνολικά επτά στα οχτώ πιο πρόσφατα παιχνίδια της (1-0-7), ενώ και ως φιλοξενούμενη έχασε και στις πέντε τελευταίες εξόδους της (4/5 GG & over 2,5).  Λογικά θα παραταχθεί ξανά χωρίς τους έμπειρους επιθετικούς Καζρί (16 συμ./3 γκολ) και Αμουμά (14 συμ./6 γκολ), πλέον δεν περισσεύουν οι επιλογές στην επίθεση για τον τεχνικό Πυέλ.

Κοντά στην κατάταξη οι δυο ομάδες (μόλις δυο πόντοι τις χωρίζουν), αμφότερες κοιτούν προς τα κάτω και θέλουν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να αναρριχηθούν βαθμολογικά και να ξεφύγουν από την τελευταία τριάδα. Με μεσοβδόμαδο παιχνίδι στα πόδια της, απουσίες και συνολικά μη πειστική παρουσία στη σεζόν η Σεντ Ετιέν, θεωρούμε πως σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να λογίζεται, έστω και οριακά, ως το φαβορί για να φτάσει στην επικράτηση, επομένως η αξία αυτομάτως εντοπίζεται στα αριστερά των σετ για μια Μπρεστ που είναι εξαιρετική μπροστά στο κοινό της, γι αυτό και ο ασιατικός άσος 0:0 του 2,10 μπαίνει στο παιχνίδι μας.

(18:00) ΡΕΜΣ – ΡΕΝ
1X2: 2,60 – 3,00 – 3,00
O/U: 3,20 – 1,36

Βαριά ήττα με 0-3 για τη Ρεμς στην έδρα του Στρασβούργου, δέχθηκε και τα τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο σε μια από τις λίγες φορές φέτος που η άμυνα της εκτέθηκε. Με μεταπτώσεις η απόδοση της μετά τη χειμερινή διακοπή, στο 1-2-3 ο απολογισμός της στο διάστημα αυτό, στο γήπεδό της ζορίζεται αρκετά να φτάσει σε νίκες (3-7-2).

Την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου πανηγυρίζει από την Τρίτη η Ρεν, έκανε το καθήκον της κόντρα σε ομάδα της τέταρτης κατηγορίας (επικράτησε με 3-0) και έτσι έφτασε ένα βήμα από το να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε και πέρυσι. Για την ώρα αντέχει και στο πρωτάθλημα, κρατιέται στο βάθρο έστω και αν δεν κέρδισε σε κάποια από τις δυο τελευταίες αγωνιστικές (0-1-1), πάντως μακριά από το σπίτι της χαμογέλασε στις 3/5 πιο πρόσφατες εξόδους της (3-1-1).

Φιλόδοξες ομάδες αμφότερες, διατηρούνται εντός στόχων, με τη Ρεμς να μην έχει απολέσει τις ελπίδες της για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ και στη Ρεν το όνειρο του Τσάμπιονς Λιγκ παραμένει ζωντανό. Το μεταξύ τους παιχνίδι αποτελεί ένα από τα πιο δύσκολα για εκτιμήσεις όλης της αγωνιστικής, σωστά ζυγισμένα και τα σετ που κυκλοφορούν, επομένως θα πάμε πάσο αφού δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια για να επιχειρήσουμε κάποιο ποντάρισμα.

(22:00) ΛΙΛ  – ΜΑΡΣΕΪΓ
1X2: 2,15 – 3,20 – 3,60
O/U: 2,30 – 1,61

Νίκη με 2-0 για τη Λιλ στην έδρα της Ανζέ, ήταν καλύτερη από την αντίπαλο και έφτασε δίκαια στην επικράτηση σκοράροντας από μια φορά σε κάθε ημίχρονο. Έτσι, συμπλήρωσε τρία συνεχόμενα τρίποντα και μπήκε για τα καλά στην κουβέντα για την τρίτη θέση, ενώ στο γήπεδό της είναι πολύ αποτελεσματική από το ξεκίνημα της σεζόν (9-2-1). Αμφίβολος δινόταν όλη την εβδομάδα ο αρχισκόρερ Οσίμχεν (23 συμ./12 γκολ) όμως μοιάζει να προλαβαίνει κανονικά, αντιθέτως θα λείψουν οι χαφ Αντρέ (23 συμ.) και Ξέκα (15 συμ.), όπως και ο στόπερ Γκάμπριελ (21 συμ.), καθώς είναι τιμωρημένοι.

Αποκλεισμός από το κύπελλο για τη Μαρσέιγ, έχασε με 0-1 από τη Λυών σε παιχνίδι που θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, με την ίδια να βγάζει κόπωση στις κινήσεις της και συνολικά να χάνει δίκαια. Πλέον, επικεντρώνεται αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, όπου διατηρείται δεύτερη και σε “καλή” απόσταση από τους διώκτες της, με το αήττητο σερί της να έχει φτάσει τα 13 παιχνίδια (10-3-0), ενώ μέσα στο 2020 δεν έχει φάει ούτε γκολ (3-2-0, 5/5 NG & under 2,5). Πολλά τα ερωτηματικά που προέκυψαν στην επίθεση, δίνονται αμφίβολοι ο φορ Μπενεντέντο (22 συμ./7 γκολ) και οι εξτρέμ Ράντονιτς (20 συμ./5 γκολ) και Παγέτ (19 συμ./8 γκολ), ουσιαστικά μιλάμε για τους τρεις βασικούς του 4-3-3 που χρησιμοποιεί ο Μπόας και αν λείψουν όλοι τότε ο Πορτογάλος τεχνικός θα πρέπει να κάνει μαγικά για να παρατάξει μια ανταγωνιστική ενδεκάδα.

Αναμέτρηση με φόντο τις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ, εννοείται πως και οι δυο ομάδες έχουν ως αποκλειστικό στόχο να βρεθούν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση του χρόνου. Βαριά τα πόδια των ποδοσφαιριστών της Μαρσέιγ τις τελευταίες εβδομάδες, αν μάλιστα επιβεβαιωθούν και οι απουσίες του ρεπορτάζ τότε το έργο της θα γίνει πολύ δύσκολο σε μια από τις πιο αξιόπιστες έδρες της κατηγορίας, με τη Λιλ να μοιάζει ικανή να προσθέσει ακόμα ένα τρίποντο στη συλλογή της, έτσι ο ασιατικός άσος -0,25 του 1,90-1,95 μπορεί εύκολα να αποτελέσει επιλογή.