Σέριε Β’ Σαββάτου: Οι «κόρες» του Ντιονίζι

Βενέτσια και Έμπολι είναι οι δύο «κόρες» του ικανότατου κόουτς Ντιονίζι, ο οποίος έχτισε πέρσι την πρώτη και καθοδηγεί τη δεύτερη φέτος. Ομάδες με επιθετική φιλοσοφία και ευχέρεια στο σκοράρισμα τα δύο δημιουργήματα του, έχουν τον πρώτο λόγο παίζοντας εντός.

(15:00) ΜΠΡΕΣΙΑ – ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ

Η Μπρέσια απογοητεύει με την εικόνα της, έσωσε στο θάνατο ένα βαθμό στην υποδοχή της Βενέτσια (2-2) και παραμένει κολλημένη στο μέσο της βαθμολογίας, παίζοντας σταθερά κάτω από τις υψηλές δυνατότητες του ρόστερ της. Παραμένει αήττητη εντός (1-3-0) όμως μεσοβδόμαδα είχε τέσσερα κρούσματα του ιού, έτσι δεν ταξίδεψε στο Έμπολι για το κύπελλο και αποκλείστηκε χωρίς αγώνα. Η Φροζινόνε μετά από ένα καλό σερί νικών γνώρισε δύο κολλητές ήττες από Μόντσα (2-0) και Κοζέντσα (0-2), απογοητεύοντας με την απόδοση της. Ντεφορμέ και οι δύο, ενώ παραμένει άγνωστο το ποιοι παίκτες θα απουσιάσουν από την Μπρέσια που ήδη είχε αρκετούς τραυματίες, ενώ δεν αποκλείεται να ανακοινωθούν νέα κρούσματα. Πολλά τα ερωτηματικά, δεν θα μπλέξουμε.

(15:00) ΕΜΠΟΛΙ – ΒΙΤΣΕΝΤΖΑ

Από ακόμα ένα χορταστικό παιχνίδι προέρχεται η Έμπολι που γύρισε το ματς στην έδρα της Τσιταντέλα όμως ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις (2-2), παρέμεινε πρώτη (5-2-1) όμως απέκτησε συγκάτοικο στην κορυφή. Ομάδα με πλούσιο επιθετικό ταλέντο και διάθεση να παίξει όμορφο ποδόσφαιρο, μετράει 5/8 over 2,5 ενώ είναι πολύ ισχυρή στην έδρα της (3-1-0, 8-2 τέρματα, 3/4 over 2,5). H Βιτσέντζα συμπλήρωσε τρεις βδομάδες χωρίς αγώνα καθώς είχε αρκετά κρούσματα του ιού, έχει 5-6 παίκτες που παραμένουν αμφίβολοι. Όλες οι πιθανές απουσίες την πλήττουν μεσοαμυντικά, αυτοί οι παίκτες ακόμα και να παίξουν δεν θα βρίσκονται στο 100%. Η Έμπολι δίνει γρήγορο τέμπο στα εντός έδρας παιχνίδια της, έχει το φορ Μανκούζο σε καλό φεγγάρι και στη μέρα της μπορεί να επιβεβαιώσει από μόνη της το over. Άσος στο 1,81, 1 & over 1,5 στο 2,30 αλλά και το over 2,25 στο 1,83, όλα αποτελούν επιλογές.

(15:00) ΠΕΣΚΑΡΑ – ΠΟΡΝΤΕΝΟΝΕ

Δεν κράτησε πολύ η χαρά της πρώτης νίκης για την Πεσκάρα, ήταν κακή και εύκολα ηττήθηκε από τη ΣΠΑΛ, συνεχίζοντας την κάκιστη πορεία της (1-1-6). Πολλές και σημαντικές οι απουσίες της σε όλες τις γραμμές, ξεχωρίζουν αυτές των Ασένσιο, Σέτερ στην επίθεση. Η Πορντενόνε άξιζε το τρίποντο στην υποδοχή της ισχυρής Μόντσα όμως δεν κατάφερε να το πάρει (1-1), από την αρχή της σεζόν παίζει σταθερά καλά όμως αδυνατεί να κεφαλαιοποιήσει σε νίκες τις εμφανίσεις της (1-6-1). Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα των δύο ομάδων, η Πορντενόνε δικαίως είναι το φαβορί. Παίζεται το DNB διπλό όμως θα το θέλαμε γύρω στο 1,85, χαμηλό το προσφερόμενο 1,70.

(15:00) ΠΙΖΑ – ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

Η Πίζα έκανε σεφτέ στις νίκες με το 1-2 επί της Ρετζίνα, σε ματς στο οποίο έμεινε στο 20λεπτο πίσω στο σκορ όμως απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 46’. Πίεσε ασφυκτικά αλλά ανορθόδοξα, σέντρα στη σέντρα βρήκε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (86’ με 92’), από παίκτες που είχαν μπει σαν αλλαγή. Έδιωξε το βάρος από τους ώμους της και ελπίζει σε καλύτερη συνέχεια, άλλωστε είναι η ίδια ομάδα που εντυπωσίασε με την σταθερότητα της πέρσι. Η Τσιταντέλα σε ένα ματς με έντονες συγκινήσεις έσωσε ένα βαθμό με γκολ στις καθυστερήσεις απέναντι στην Έμπολι (2-2). Δεν είναι στα καλύτερα της και το παθητικό επτά τερμάτων στα τελευταία τρία έχει χτυπήσει καμπανάκι κινδύνου. Με ψυχολογία η Πίζα που μετράει 7/7 GG φέτος, πάντα επικίνδυνη η Τσιταντέλα που κάνει νερά αμυντικά. Πιθανό αμφίσκορο (1,70), δεν θα πάμε στο over υπό το φόβο του 1-1.

(15:00) ΒΕΝΕΤΣΙΑ – ΑΣΚΟΛΙ

Η Βενέτσια (4-2-2) συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις στην Μπρέσια, έμεινε πίσω στο σκορ όμως έκανε την ανατροπή σε μια δυνατή έδρα και δεν άξιζε την ισοφάριση που δέχθηκε στις καθυστερήσεις (2-2). Η Άσκολι παίζοντας με εννιά παίκτες έσωσε ένα βαθμό στην υποδοχή της Εντέλα (1-1) ισοφαρίζοντας με μακρινό φάουλ. Φτωχό το ξεκίνημα της (1-2-4) και μόλις τέσσερα γκολ ενεργητικό για μια ομάδα που εδώ και χρόνια ποντάρει στην επίθεση της, ο πρόεδρος της απέλυσε τον κόουτς Μπερτότο όμως ανακάλεσε την απόφαση του όταν δεν βρήκε αντικαταστάτη. Πειστική η Βενέτσια, μετράει 3/4 εντός έδρας νίκες, απειλεί με κάθε πιθανό τρόπο και έχει τον φορ Φόρτε σε τρομερή κατάσταση. Τραγελαφικές καταστάσεις στο στρατόπεδο της Άσκολι που δύσκολα θα αποφύγει την ήττα. Κρατάμε τον άσο στο 1,72, μεγαλύτερη η αξία του -0,75 σε αποδόσεις διπλασιασμού (1,98).

(17:00) ΜΟΝΤΣΑ – ΡΕΤΖΙΝΑ

Σε άνοδο βρίσκεται η Μόντσα που μάζεψε επτά πόντους (2-1-0) σε μια δύσκολη τριάδα αγώνων με αντίπαλο ομάδες που πιθανότατα θα βρεθούν στα πλέι-οφ στο τέλος της σεζόν, μεσοβδόμαδα αποκλείστηκε από το κύπελλο (2-0 από τη ΣΠΑΛ) όμως αυτό λίγο την ένοιαξε. Η Ρετζίνα προηγήθηκε της Πίζα όμως σε ακόμα ένα ματς δέχθηκε κόκκινη κάρτα και παίζοντας για ένα ημίχρονο με 10 παίκτες γνώρισε την ανατροπή στο φινάλε (1-2). Τρίτη σερί ήττα και έξι ματς χωρίς τρίποντο (0-3-3), θα έχει δύο κομβικές απουσίες σε χαφ (Κρίσετιγκ) και επίθεση (Μενέζ). Γέρνει προς την έδρα, η Μόντσα είναι ανεβασμένη και πάντα υπολογίζει σε βοήθεια από τη διαιτησία. Ψυλλιασμένες οι χαμηλές τιμές του άσου που ούτε το 1,70 δεν πατάει, ίσως μας απασχολήσει στο live.