Σέριε Α’ Κυριακής: Ντέρμπι κορυφής στη Ρώμη

Το ντέρμπι κορυφής μεταξύ Λάτσιο και Ίντερ δεσπόζει στο σημερινό πρόγραμμα, με το φόβο της ήττας σε ένα εξάποντο να κυριαρχεί. Ένα ιστορικό ρεκόρ κυνηγάει ο Ρονάλντο, γκολ περιμένουμε στη Σαρδηνία ενώ δύσκολα θα δούμε πολλά γκολ σ την κόντρα των Ρανιέρι και Ιακίνι.

(13:30) ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ – ΒΕΡΟΝΑ
1Χ2: 2,62 – 3,20 – 2,75
U/O: 1,66 – 2,20

Η Ουντινέζε πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην Μπρέσια όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να σώσει ένα βαθμό με γκολ στις καθυστερήσεις (1-1), νωρίτερα είχε κυριαρχήσει, δεν απειλούταν και είχε δοκάρια. Απέφυγε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα και κρατιέται στο +6 από τη ζώνη , έχει βελτιωθεί σημαντικά δημιουργικά όμως αυτό έχει το τίμημα του ανασταλτικά, όπου στα τέσσερα τελευταία έχει δεχθεί οκτώ τέρματα.  Ποντάρει πολλά στην έδρα της για να σωθεί, εκεί έχει 5-2-4 ρεκόρ. Δεν επηρεάζουν οι απουσίες της.

Η Βερόνα μετά από τις ισοπαλίες σε Μιλάνο (1-1 με Μίλαν) και Ρώμη (0-0 με Λάτσιο) υποδέχθηκε τη Γιουβέντους και ενώ άπαντες περίμεναν να έχει ξεμείνει από δυνάμεις, κυριάρχησε επί της μόνιμης πρωταθλήτριας χάρη στην αθλητικότητα της. Ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, γλίτωσε δις από το δοκάρι πριν μείνει πίσω στο σκορ στην επανάληψη όμως δεν το έβαλε κάτω και έφτασε στην ανατροπή (2-1). Συμπλήρωσε οκτώ χωρίς ήττα (4-4-0) και φιγουράρει σε θέσεις Ευρώπης, σκοράροντας και στις 14 προηγούμενες αγωνιστικές. Αμφίβολοι είναι οι αναπληρωματικοί Μπαντού και Πατσίνι (4 γκολ).

H μπαρουτοκαπνισμένη σε μάχες παραμονής Ουντινέζε προσφέρεται σε μοιρασμένες αποδόσεις με μια ομάδα των κυβικών της και ο DNB  άσος που φτάνει το 1,85 είναι προκλητικός. Η Βερόνα όμως με τις επιδόσεις της μόνο θαυμασμό προκαλεί και έχει το σεβασμό μας. Θα το αποφύγουμε.

(16:00) ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ – ΜΠΡΕΣΙΑ
1Χ2: 1,16 – 7,00 – 15,00
U/O: 2,75 – 1,44

H Γιουβέντους τα βρήκε σκούρα από τα τρεξίματα της Βερόνα και δεν κατάφερε να επιβάλλει το παιχνίδι της στο “Μπεντεγκόντι”, είχε δύο δοκάρια αλλά συνολικά έμοιαζε υποδεέστερη πριν προηγηθεί στο 65′, το τελευταίο σφύριγμα όμως τη βρήκε ηττημένη (2-1). Χάνοντας σε 2/3 τελευταία είδε την Ίντερ να την πιάνει στην κορυφή και τη Λάτσιο να την πλησιάζει στον ένα βαθμό, σε λιγότερο από 20 μέρες θα αντιμετωπίσει τους “νερατζούρι” στο Τορίνο. Ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης προέρχεται από 13/15 over 2,5, μόνο σε τέσσερα από αυτά κράτησε ανέπαφη την εστία της. Μεσοβδόμαδα ήταν νωθρή στην έδρα της Μίλαν για το κύπελλο, όμως πήρε την ισοπαλία με πέναλτι του Ρονάλντο στις καθυστερήσεις (1-1). Τραυματίας και πάλι είναι ο Ντόουγκλας Κόστα, αμφίβολος είναι ο Μπερναντέσκι, μακροχρόνιοι οι υπόλοιποι απόντες.

Η Μπρέσια μπορεί να δέχθηκε στις καθυστερήσεις το γκολ της ισοφάρισης στην υποδοχή της Ουντινέζε (1-1) όμως συνολικά οφείλει να νιώθει τυχερή που δεν ηττήθηκε, καθώς είδε τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν, έχοντας δύο δοκάρια μεταξύ άλλων. Δεν παρουσίασε καμία βελτίωση στο ντεμπούτο του Λόπες στον πάγκο της, συμπλήρωσε οκτώ χωρίς νίκη (0-3-5) και είδε τη διαφορά της από τις θέσεις παραμονής να μεγαλώνει στο -6. Πάντως 3/4 νίκες της φέτος έχουν σημειωθεί εκτός έδρας (3-1-7). Μαζεύτηκαν προβλήματα στο στρατόπεδο της, οι Ρόμουλο, Γκασταλντέλο είναι εκτός, ο Τσιστάνα δεν είναι απόλυτα έτοιμος και οι βασικοί Τορεγκρόσα, Τονάλι είναι εξαιρετικά αμφίβολοι, ο δεύτερος είναι ο παίκτης-βαρόμετρο στο κέντρο της.

Η Γιουβέντους προβληματίζει από την αρχή της σεζόν και αυτό δεν αλλάζει, απλά η επιθετική της ποιότητα κρύβει εν μέρει τα προβλήματα της, ειδικά τώρα που ο Ρονάλντο σκοράρει κατά ριπάς (17 γκολ στα 12 τελευταία). Η Μπρέσια είναι αδύναμη πάντως και δεν δείχνει ικανή να ζορίσει ιδιαίτερα τους γηπεδούχους, ειδικά από την στιγμή που ο Τονάλι μάλλον θα απουσιάσει. Αυτός είναι ο λόγος που δεν θα κυνηγήσουμε το αμφίσκορο (2,10), αν η Γιουβέντους δείχνει ικανή να κρατήσει μια ομάδα στο μηδέν, αυτή είναι η Μπρέσια. Ο Ρονάλντο έχει σκοράρει σε 10 συνεχόμενα ματς πρωταθλήματος και αν σκοράρει θα πιάσει στην κορυφή της λίστας τους Μπατιστούτα, Κουαλιαρέλα που έχουν σκοράρει σε 11, ο Πορτογάλος στη φάση που βρίσκεται δύσκολα θα χάσει την ευκαιρία για ακόμα ένα ρεκόρ. Στο 1,50-1,60 κυκλοφορεί το ενδεχόμενο νίκης της Γιουβέντους με γκολ του Ρονάλντο, θα περιμένουμε στο live για μια καλύτερη απόδοση.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ – ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ
1Χ2: 2,87 – 3,20 – 2,55
U/O: 1,72 – 2,10

Η Σαμπντόρια έπρεπε να δεχθεί γκολ στο 55′ για να ξυπνήσει στην έδρα της ακίνδυνης Τορίνο, στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και έφτασε στην ανατροπή (1-3). Επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία ματς (0-1-2) και ξέφυγε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, εσχάτως βγάζει υψηλά σκορ, στα πέντε τελευταία να μετράει 4/5 over 3,5 με 11-11 τέρματα. Οι εντός έδρας επιδόσεις της είναι φτωχές φέτος (3-4-5), ενώ σημαντική είναι η απουσία του τιμωρημένου χαφ Έκνταλ.

Η Φιορεντίνα είχε φτωχή απόδοση και δίκαια ηττήθηκε με 1-2 από την Αταλάντα, προηγήθηκε στο σκορ όμως έδειξε υπερβολικό σεβασμό στην αντίπαλο της, παρά το γεγονός ότι οι “μπεργκαμάσκι” ήταν σε μέτρια μέρα και μοιραία γνώρισε την ανατροπή (1-2). Η θητεία Ιακίνι στον πάγκο της ξεκίνησε με 2-2-0 σερί, έκτοτε η Φιορεντίνα αποκλείστηκε από την Ίντερ στο κύπελλο και ηττήθηκε από Γιουβέντους, Αταλάντα. Φιγουράρει στο +6 από τη ζώνη και στο -8 από την Ευρώπη, ενώ εκτός έδρας έχει 3-3-5 ρεκόρ.

Στα πέντε τελευταία ματς της Σαμπντόρια σημειώθηκαν 22 τέρματα όμως αυτό το στοιχείο είναι κάπως παραπλανητικό, π.χ στο 1-3 επί της Τορίνο το ματς κυριολεκτικά δεν είχε καμία αξιόλογη φάση πριν το πρώτο γκολ στο 55′. Ο Ρανιέρι είναι δεδομένο ότι θα προσπαθήσει να συμμαζέψει ανασταλτικά την ομάδα του. Η Φιορεντίνα επί Ιακίνι παίζει άκρως συντηρητικά και αυτό δεν θα αλλάξει στη Γένοβα. Οι τιμές πάντως έχουν προσαρμοστεί σε αυτό το ενδεχόμενο και το under 2,5 στο 1,73 (Pinnacle) είναι απλά δίκαιο.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ – ΠΑΡΜΑ
1Χ2: 1,95 – 3,50 – 3,80
U/O: 2,10 – 1,72

Η Σασουόλο με δύο γκολ στην επανάληψη ανέτρεψε το σκορ και έφυγε με το διπλό στο γειτονικό ντέρμπι με τη ΣΠΑΛ (1-2), ήταν ανώτερη από την αρχή και το τρίποντο ήρθε δίκαια. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη, με συγκομιδή 10 βαθμών (3-1-0) στα τέσσερα τελευταία ξέφυγε στο +10 από τη ζώνη και πλησίασε στο -4 την Ευρώπη. Παίζει ανοιχτά και χωρίς σκοπιμότητες, μόνο τυχαίο δεν είναι το γεγονός ότι μετράει 18/23 over 2,5. Αμφίβολος είναι ο ημιβασικός μεσοεπιθετικός Τραορέ (3 γκολ).

Η Πάρμα προέρχεται από ήττα με 0-1 από τη Λάτσιο, έμεινε πίσω στο σκορ από στατική φάση στο τέλος ενός ημιχρόνου χωρίς συγκινήσεις, στην επανάληψη πίεσε, είχε φάσεις και διαμαρτύρεται για δύο πέναλτι που δεν της δόθηκαν. Έμεινε στο -2 από την εξάδα, ενώ εκτός έδρας πραγματοποιεί στιβαρές εμφανίσεις (3-4-4), μάλιστα σκόραρε σε 7/8 τελευταία ταξίδια της. Αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα απουσιών, ο κίπερ Σέπε (βασικός), ο εξτρέμ Κουλουσέφσκι (5 γκολ / 7 ασίστ), οι ημιβασικοί χαφ Μπαριλά, Σκοτσαρέλα, ο φορ Ινγκλέζε (2 γκολ) και ο βασικός μεσοεπιθετικός Κούτσκα είναι τραυματίες. Αμφίβολος είναι ο βασικός αμυντικός Ιακοπόνι που είναι άρρωστος,  ενώ άγνωστο είναι το αν θα αγωνιστεί ο Ζερβινιό (4 γκολ) που πήρε συγχωροχάρτι από τη διοίκηση μετά την απουσία του από τις προπονήσεις.

Η Σασουόλο έχει ηθικό στα ύψη και ούσα άνετη βαθμολογικά θα παίξει και πάλι χωρίς σκοπιμότητα, στην έδρα της μετράει 11/11 over 2,5. Η Πάρμα έχει πολλές και σημαντικές απουσίες, σκοράρει όμως με άνεση και σπάνια μένει στο μηδέν εκτός έδρας καθώς στην κόντρα επίθεση είναι ικανότατη. Κρατάμε το over 2,5 στο 1,75 αν και έχουμε επιφυλάξεις για το κατά πόσο επικίνδυνη θα είναι η Πάρμα χωρίς τον Κουλουσέφσκι και αν ο Ζερβίνιο μείνει εκτός.

(19:00) ΚΑΛΙΑΡΙ – ΝΑΠΟΛΙ
1Χ2: 3,60 – 3,80 – 1,90
U/O: 2,30 – 1,61

Η Κάλιαρι προέρχεται από οριακή ήττα με 1-0 από την Τζένοα, δέχθηκε γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου σε ένα μοιρασμένο ματς, στην επανάληψη είχε  τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει αν και στο φινάλε είχε τεράστια ευκαιρία. Συμπλήρωσε εννιά ματς χωρίς νίκη (0-4-5) όμως δεν έχασε επαφή με την εξάδα (-2), πληρώνει τα κενά που έχει στην άμυνα καθώς δέχεται γκολ για 12 συνεχόμενα παιχνίδια, στα 10 από αυτά δέχθηκε 2+ τέρματα. Εντός έδρας έχει 5-2-4 ρεκόρ με 8/11 GG, στα έξι τελευταία όμως δέχθηκε μίνιμουμ δύο τέρματα. Οι βασικοί αμυντικοί Φαραγκό, Κατσιατόρε αναμένεται να μην προλάβουν την αναμέτρηση, κομβική είναι η απουσία του αναντικατάστατου χαφ Ναϊνγκολάν (5 γκολ).

Η Νάπολι μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες έδειχνε έτοιμη να συνεχίσει τη βαθμολογική της αντεπίθεση υποδεχόμενη τη Λέτσε όμως αντ’ αυτού ηττήθηκε με 2-3. Κυριάρχησε στο πρώτο ημίωρο όμως δέχθηκε γκολ κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, ισοφάρισε στις αρχές της επανάληψης όμως εκτέθηκε στην κόντρα επίθεση δεχόμενη δύο γκολ πριν απλά μειώσει το σκορ στις καθυστερήσεις. Ηχηρό χαστούκι για τη Νάπολι που έμοιαζε έτοιμη να δώσει άλλη τροπή στο υπόλοιπο της σεζόν, έμεινε στο -4 από την εξάδα και στο -12 από την τετράδα.  Μεσοβδόμαδα επέστρεψε στις νίκες με το σπουδαίο 0-1 επί της Ίντερ για το κύπελλο, το οποίο της έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό. Οι Ινσίνιε, Μερέτ, Κουλιμπαλί είναι αμφίβολοι.

Το roller coaster συναισθημάτων συνεχίζεται για τη Νάπολι, η οποία μετά από ένα σερί νικών δέχθηκε τη σφαλιάρα από τη Λέτσε (2-3), για να νικήσει ακολούθως την Ίντερ στο Μιλάνο. Η Κάλιαρι συνεχίζει να είναι ντεφορμέ, δέχεται σταθερά 2+ γκολ από κάθε αντίπαλο της είτε εντός, είτε εκτός έδρας και δεν έχει νικήσει τους “παρτενοπέι” από το 2008 στη Σαρδηνία. Επιπλέον έχει πάλι απουσίες στην άμυνα και θα στερηθεί των υπηρεσιών του Ναϊνγκολάν που είναι ο σημαντικότερος της παίκτης φέτος. Δεν έχουμε σοβαρές ενστάσεις για το διπλό στο  1,92 όμως θα προτιμήσουμε την ενασχόληση με τα γκολ καθώς και οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να έχουν αμυντικά θέματα. Στο 1,80 βρίσκουμε το over 2,75.

(21:45) ΛΑΤΣΙΟ – ΙΝΤΕΡ
1Χ2: 2,30 – 3,50 – 3,00

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από την έδρα της Πάρμα η Λάτσιο (0-1), σκόραρε σε στατική φάση στο φινάλε ενός πρώτου ημιχρόνου χωρίς ευκαιρίες και στην επανάληψη πιέστηκε, κράτησε όμως το διπλό χάρη στην αστοχία των γηπεδούχων αλλά και στο διαιτητή που αρνήθηκε πέναλτι στην Πάρμα. Συμπληρώνοντας 18 ματς χωρίς ήττα (14-4-0) έπιασε την πρώτη δυάδα μειώνοντας στο -1 από τις Γιουβέντους, Ίντερ, εντός έδρας έχει 9-3-0 ρεκόρ με 35 τέρματα ενεργητικό (8/12 over 2,5).

H Ίντερ προέρχεται από ένα ντέρμπι με τη Μίλαν που αποτέλεσε διαφήμιση για το ποδόσφαιρο. Ήταν πολύ κακή στο πρώτο μέρος και είδε τους “ροσονέρι” να προηγούνται με 0-2, έχοντας και ένα δοκάρι μάλιστα. Στην επανάληψη μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο και συνεπικουρούμενη από δύο γρήγορα γκολ (51′ και 53′) έφτασε στην ανατροπή (4-2), είχε την τύχη να γλιτώσει από το δοκάρι στις καθυστερήσεις και πριν σημειώσει το τέταρτο γκολ. Έχοντας ηττηθεί μόνο μια φορά φέτος (από τη Γιουβέντους) εκμεταλλεύτηκε την ήττα των “μπιανκονέρι” και τους έπιασε στην κορυφή, με τη Λάτσιο να είναι μόλις στο -1. Σχεδόν όλες οι απώλειες βαθμών που είχε σημειώθηκαν εντός έδρας (7-4-1), διαθέτει την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία αν και δέχθηκε γκολ σε 15/23 παιχνίδια της. Mεσοβδόμαδα δεν ήταν καλή και ηττήθηκε με 0-1 από τη Λάτσιο για το κύπελλο. Ο βασικός κίπερ Χαντάνοβιτς αναμένεται να απουσιάσει και πάλι, η απουσία του είναι τεράστια, όπως και αυτή του κεντρικού χαφ Σένσι. Εκτός και οι Γκαλιαρντίνι, Εσπόσιτο.

Κρίσιμο ματς ανάμεσα σε δύο από τις τρεις ομάδες που κυνηγάνε τον τίτλο, η Λάτσιο έχει σφίξει τα λουριά τώρα που πλησίασε στην κορυφή, παίζει πιο συντηρητικά και βγάζει πλέον αρκετά κλειστά παιχνίδια. Η Ίντερ διανύει “διαβολοβδομάδα” έχοντας ήδη αντιμετωπίσει Μίλαν και Νάπολι, κάτι που έχει το τίμημα του από την στιγμή που ο Κόντε χρησιμοποιεί 15 παίκτες. Μπαίνουμε στην τελική ευθεία και ο φόβος της ήττας σε ένα εξάποντο ντέρμπι θα είναι μεγαλύτερος από τη δίψα τη νίκης, αντιμέτωπες τίθενται οι δύο καλύτερες άμυνες της Σέριε Α’ και το under 3 στο 1,70 της Pinnacle μας καλύπτει.