Ρωσία Κυριακής: Με απουσίες στην άμυνα η Σπαρτάκ

Ελλείψεις στα μετόπισθεν προέκυψαν στο στρατόπεδο της Σπαρτάκ εν όψει του αγώνα με τη Ροστόφ, γρίφος η αγωνιστική ετοιμότητα της Σότσι μετά την ταλαιπωρία της περασμένης εβδομάδας, σφιχτό προμηνύεται το Κρίλια-Ουράλ.

(13:00) ΚΡΙΛΙΑ – ΟΥΡΑΛ
1X2: 2,00 – 3,30 – 3,75
O/U: 2,20 – 1,65

Ήττα με 0-1 για την Κρίλια κατά την υποδοχή της Ούφα, παρατάχθηκε με πολλές απουσίες και δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα, έτσι συμπλήρωσε τρεις συνεχόμενες ήττες, αλλά και πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη και γκολ (0-1-4, 5/5 NG & under 2,5), ενώ άσφαιρη έμεινε και στα 4/5 πιο πρόσφατα ματς στην έδρα της (1-2-2, 5/5 NG & under 2,5). Για το 0-0 έπαιξε στην έδρα της Ροστόφ η Ουράλ και τα κατάφερε έστω και αν κατά διαστήματα πιέστηκε, αυτή ήταν η τρίτη της συνεχόμενη λευκή ισοπαλία και συνολικά η τέταρτη στα πέντε τελευταία της ματς (0-4-1), παράλληλα παρέμεινε αήττητη για έκτη σερί έξοδο (2-4-0). Ντεφορμέ η Κρίλια, δεν έχει αποδειχθεί καθόλου αποτελεσματική στην έδρα της (2-2-5), επομένως ο άσος δεν είναι για να πληρώνει μόνο 2,00 και η αξία εντοπίζεται στην κόντρα, βέβαια για τους φιλοξενούμενος είναι τιμωρημένος ο τοπ σκόρερ Ίλιν (18 συμ./4 γκολ) κάτι το οποίο καθιστές ενδιαφέρουσες και τις τιμές στα λίγα τέρματα.

(15:30) ΣΟΤΣΙ – ΡΟΥΜΠΙΝ
1X2: 2,25 – 3,00 – 3,40
O/U: 2,40 – 1,53

Αναβλήθηκε το τελευταίο παιχνίδι της Σότσι κόντρα στην Ορενμπούργκ λόγω ασθένειας που έπληξε πολλούς από τους ποδοσφαιριστές της, στην πιο πρόσφατη αγωνιστική της υποχρέωση πήρε 1-1 στην έδρα της Ούφα, παιχνίδι το οποίο ήταν το πρώτο της δίχως τον τεχνικό Τοτσίλιν, με τον υπηρεσιακό Μπερεζόβσκι να συνεχίζει μέχρι νεωτέρας και να θέλει να την επαναφέρει στις νίκες έπειτα από έξι αγωνιστικές (0-2-4). Βαθμός από το πουθενά για τη Ρούμπιν με το 1-1 κόντρα στην Αχμάτ, ισοφάρισε χωρίς καλά-καλά να το καταλάβει ούτε η ίδια και αφού είχε εκπνεύσει και ο χρόνος των καθυστερήσεων και όλα αυτά ενώ από τη στιγμή που έμεινε πίσω στο σκορ δεν έβγαλε την παραμικρή αντίδραση, παρόλα αυτά παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία, αφού αγνοεί τη νίκη εδώ και έξι αγωνιστικές (0-4-2). Σε μέτριο φεγγάρι η Ρούμπιν, η Σότσι έδειξε βελτιωμένη μετά την αλλαγή στον πάγκο και διαθέτει πολύ πιο ποιοτικό ρόστερ σε σχέση με το νεανικό της αντιπάλου της, επομένως θα δώσουμε στη γηπεδούχο τον πρώτο λόγο για τη νίκη, παρόλα αυτά θα αποφύγουμε να τη στηρίξουμε μιας και είναι αμφίβολη η αγωνιστική κατάσταση στην οποία θα βρεθούν όσοι ταλαιπωρήθηκαν κατά τη διάρκεια της εβδομάδας.

(18:00) ΣΠΑΡΤΑΚ Μ. – ΡΟΣΤΟΦ
1X2: 2,10 – 3,30 – 3,50

Ήττα με 0-1 από τη Ζενίτ για τη Σπαρτάκ, ήταν κατώτερη από την πρωταθλήτρια και έχασε δίκαια παρόλο που σχεδόν για όλο το δεύτερο ημίχρονο αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω, έτσι ο απολογισμός της στο πρωτάθλημα με τον Τεντέσκο στον πάγκο έφτασε στο 2-2-2, ενώ τη Ροστόφ την αντιμετώπισε υπό τις οδηγίες του νέου της τεχνικού και στο κύπελλο, επικρατώντας με 2-1 έπειτα από καλή εμφάνιση. Μπουκωμένη επιθετικά η Ροστόφ κατά την υποδοχή της Ουράλ, μοιραία έμεινε στο 0-0, έτσι συμπλήρωσε τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος δίχως τρίποντο (0-2-2, 3/4 GG & over 2,5), πάντως άξιζε να έχει περισσότερους βαθμούς στο διάστημα αυτό (στο 2-2 με την Κράσνονταρ δέχθηκε δυο γκολ στις καθυστερήσεις, στο 1-2 από την Ταμπόφ έχασε τα άχαστα για να κερδίσει και στο 1-2 από τη Ντιναμό σπατάλησε πέναλτι στο 96′). Οι αριθμοί της Ροστόφ υπονοούν ότι διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος όμως δεν είμαστε και τόσο βέβαιοι ότι αυτό είναι αλήθεια, επομένως θα διαφωνήσουμε με τον καθαρό φαβοριτισμό της Σπαρτάκ στο 2,10 από τη στιγμή που μιλάμε για μια ομάδα που μετράει μόλις 1-1-4 στα πιο πρόσφατα έξι ματς μπροστά στο κοινό της και η οποία θα παραταχθεί χωρίς τους σημαντικούς στόπερ Ζιγκό (16 συμ.) και Κουτσεπόβ (9 συμ.) που είναι τιμωρημένοι, παρόλα αυτά και η Ροστόφ έχει ερωτηματικά (αμφίβολοι ο επιτελικός Ερεμένκο (14 συμ./4 γκολ) και ο χαφ Νόρμαν (13 συμ.), τραυματίας ο χαφ Γκλέμποβ (11 συμ.), ενώ ο μπακ Κοζλόφ (18 συμ.) είναι τιμωρημένος), επομένως το μόνο που μπορεί να μας απασχολήσει εδώ είναι κάποιο μπετ στα γκολ.