Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ βρίσκονται πριν ακόμα μπούμε στον Οκτώβρη σε αγωνιστικό τέλμα και η μεταξύ τους αναμέτρηση ίσως αποδειχθεί καθοριστική για τη μετέπειτα πορεία τους.

ΜΑΝ. ΓΙΟΥΝ. – ΑΡΣΕΝΑΛ
1Χ2: 2,15 – 3,45 – 2,80
U/O: 1,55 – 2,15

Την έπαθε όπως πέρσι στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου η Γιουνάιτεντ, ήττα στα σημεία απ’ τη Γουέστ Χαμ με 2-0 και η πίεση για τον Σόλσκιερ και τους παίχτες του ήδη χτυπάει κόκκινο. Άθλιο ματς, ειδικά στο πρώτο 40λεπτο δεν έγινε απολύτως τίποτα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο θρυλικός σπορτκάστερ του BBC Τζόναθαν Πιρς να το παρομοιάσει με τα κυριακάτικα απογεύματα που παιρνούσε σαν παιδί στο σπίτι της ανύπαντρης θείας του.“Τα θυμάμαι πολύ καλά…ΜΕ ΠΟΝΟ.”

Υπνωτισμένη απ’ τον αργό ρυθμό η Γιουνάιτεντ, το πλήρωσε στο 44′ μετά από ωραίο συνδυασμό των “σφυριών” και ντελικάτο τελείωμα από τον Γιαρμολένκο. Στο ίδιο άνευρο τέμπο συνέχισαν και στην επανάληψη οι “κόκκινοι διάβολοι”, απείλησαν μόλις δύο φορές και πάλι προς το τέλος (84′) δέχθηκαν το καταδικαστικό δεύτερο γκολ (8-9 σουτ, 3-7 κόρνερ, 47-53% κατοχή).

Προσπαθεί να διατηρήσει μια αύρα θετικότητας ο Σόλσκιερ, που δηλώνει ότι βλέπει την ομάδα βελτιώνεται, το γήπεδο πάντως είναι η αλήθεια πως δείχνει άλλα. Χρειάστηκε τα πέναλτι για να αποκλείσει τη Ρότσντεϊλ (1-1 καν. διάρκεια) στο Λιγκ Καπ, παίζοντας εντός και με ανάμεικτη 11άδα. Εκτός των άλλων συσσωρεύονται οι απουσίες, Μπαγί, Τζόουνς (στόπερ), Νταλότ (μπακ) και ο νεαρός χαφ Γκόμες είναι τραυματίες, αγώνα δρόμου κάνουν Πόγκμπα και Ράσφορντ, ενώ μάλλον δεν προλαβαίνει να επιστρέψει ο μπακ Σο.

Σε ένα -ακόμα- ροκ-εν-ρολ ματς η Άρσεναλ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες κοντρα στην Άστον Βίλα με ολική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ αγωνιζόταν από το τέλος του πρώτου μέρους με παίχτη λιγότερο. Το πρώτο μισό έμοιαζε με συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου με τη Γουότφορντ, οι “κανονιέρηδες” ήταν για λύπηση και το 0-1 με το οποίο πήγαν οι φιλοξενούμενοι μπροστά στην ανάπαυλα φτωχό.

Σαφώς βελτιωμένη στην επανάληψη η ομάδα του Έμερι, παρότι με 10 παίχτες ήταν ανταγωνιστική, ισοφάρισε με πέναλτι στο 59′ και παρόλο που η χαρά της κράτησε μόλις ένα λεπτό έδειξε χαρακτήρα, εκμεταλλέυτηκε τα λάθη της άμυνας των “βίλανς” και έφτασε σε μια ηρωική νίκη. Χρειάστηκε και τη βοήθεια της διαιτησίας, που έκλεισε τα μάτια σε καθαρό χέρι του Παπασταθόπουλου και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα (21-14 σουτ, 9-4 κόρνερ, 58-42% κατοχή μπάλας). Με εναλλακτική εντεκάδα στο Λιγκ Καπ, άνετο 5-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Ο Έμερι έκανε αρχηγό τον Τζάκα, παρότι ο τελευταίος αποδοκιμάστηκε κατά την αλλαγή του στο ματς με τη Βίλα και γενικά είναι δέκτης αρνητικών σχολίων από τους φίλους των “κανονιέρηδων”. Μοναδική σημαντική απουσία αυτή του Λακαζέτ.

Καμία απ’ τις δύο δεν διανύει την καλύτερη της περιόδο, εντός και εκτός γηπέδου, τα αποτελέσματα της Άρσεναλ είναι ελαφρώς καλύτερα αλλά εκτός από τα σκαμπαναβεσμάτα στην απόδοση της έχει και δεδομένα αγωνιστικά κενά. Η Γιουναίτεντ διατηρεί εξαιρετική παράδοση κόντρα στους λονδρέζους στο “Ολντ Τράφορντ”, μετρώντας 8-4-0 από το τελευταίο διπλό της Άρσεναλ σε αγώνα πρωταθλήματος το 2006, όμως αυτός είναι και ο μοναδικός τομέας καταφανώς υπέρ τους. Ίσως στη λογική ότι αμφότερες έχουν περισσότερα να χάσουν παρά να κερδίσουν, μια συμβιβαστική ισοπαλία να αποτελεί στοιχηματική επιλογή, καθώς και το γεμάτο σε απόδοση under 3.