Μεξικό Σαββάτου: Σκληρές μάχες με φόντο τους ”8”

Με τις αναμετρήσεις Σάντος-Πατσούκα και Γουαδαλαχάρα-Νεκάξα ξεκινά η Λιγκίγια στο Μεξικό, σε καμία από τις δύο δεν υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί με την εύρεση στοιχηματικής αξίας να αποτελεί δύσκολη υπόθεση.

*** Tα παιχνίδια είναι νοκ-άουτ και σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθούν απευθείας πέναλτι

(03:00) ΣΑΝΤΟΣ ΛΑΓΚΟΥΝΑ – ΠΑΤΣΟΥΚΑ

Αμφίρροπο το ζευγάρι μεταξύ Σάντος Λαγκούνα και Πατσούκα, οι δύο ομάδες έχουν ελάχιστες διαφορές και περιμένουμε η πρόκριση να κριθεί στις λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλά την κανονική περίοδο με 4 νίκες στα 6 τελευταία παιχνίδια, άνετο το 4-0 επί της Μασατλάν στο φινάλε. Εντός έδρας ήττα με 0-1 από τη Νεκάξα για την Πατσούκα με αυτήν έσπασε ένα σερί 5 αγώνων χωρίς ήττα και έτσι απώλεσε το πλεονέκτημα έδρας. Στην κανονική διάρκεια αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στις 19/10, καθόλου απίθανο να δούμε κάτι παρόμοιο και σε αυτή την αναμέτρηση, στοιχηματικά το σοφότερο είναι να απέχουμε.

(05:10) ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ – ΝΕΚΑΞΑ

Πήρε το τρίποντο με την Μοντερέι (3-1) η Τσίβας και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας, η ιστορική ομάδα είναι αλήθεια πως αποδίδει καλύτερα στο σπίτι της (4-2-1 στα 7 τελευταία εκεί). Σημαντικές οι απουσίες των επιθετικών Μασίας και Βέγκα που είναι τραυματίες, ο δεύτερος χάνει όλη τη Λιγκίγια. Τρομερό φίνις για τη Νεκάξα, με 5 συνεχόμενες νίκες μπήκε στα πλέι οφ και έχει φουλ ψυχολογία ενόψει της εξόδου στη Γουαδαλαχάρα. Βρήκε τη συνταγή απ’ ότι φαίνεται, μετρά τρία σερί διπλά με το ίδιο σκορ (0-1). Με δεδομένη τη δυσκολία της στο σκοράρισμα βελτίωσε το αμυντικό κομμάτι και δικαιώθηκε. Λογικά θα παραταχθεί με αμυντικούς προσανατολισμούς και είναι ικανή να προβληματίσει την υπό λειψανδρία επίθεση των γηπεδούχων, επομένως δεν μπορούμε να στηρίξουμε την ποιοτική ανωτερότητα τους και το ματς είναι στα μάτια μας καθαρό πάσο.