Μεξικό Σαββάτου: Δεν γκρεμίζει ό,τι έχτισε η Λεόν

Σε δοκιμασία υποβάλλει τη Λεόν η  απελευθερωμένη Πουέμπλα, οι ”πράσινοι” έχουν την ικανότητα να ξεπεράσουν το εμπόδιο της αλλά οι αποδόσεις απωθούν. Αίμα και άμμος στον έτερο προημιτελικό της ημέρας μεταξύ Αμέρικα και Τσίβας.

Επαναληπτικοί προημιτελικοί, ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας δεν υπάρχει παράταση αλλά προκρίνεται όποιος τερμάτισε σε καλύτερη θέση στην κανονική περίοδο.

(03:00) ΛΕΟΝ – ΠΟΥΕΜΠΛΑ

Θύμα μεγάλης έκπληξης έπεσε η Λεόν στο πρώτο παιχνίδι με την Πουέμπλα, έσπασε ένα σερί 14 αήττητων αγώνων για τους πρωτοπόρους της κανονικής διάρκειας με το τελικό 2-1 πάντως να της επιτρέπει να κρατήσει το ρόλο του φαβορί για την πρόκριση. Βρέθηκε πίσω από τα αποδυτήρια, ενώ στο 37’ δέχθηκε και το δεύτερο. Η μείωση με πέναλτι στο 43’, μια ανούσια υπεροχή στο β’ δεν άλλαξε την κατάσταση. Πολύ έξυπνο ματς από πλευράς Πουέμπλα που μετά το γρήγορο γκολ μαζεύτηκε χωρίς να στήσει…πούλμαν, άφησε την κατοχή (28-72) αλλά έκλεισε τους χώρους. Δεν άντεξε πάντως να κρατήσει το μηδέν και ίσως αυτό να στοιχίσει. Είναι ανώτεροι οι γηπεδούχοι που δεν έδειξαν και πολλά σε σχέση με τη γνώριμη εικόνα τους, λογικά θα επανέλθουν στις καλές εμφανίσεις και θα πάρουν την πρόκριση. Απαράδεκτο το 1,36, ο άσος ακόμα και με Over 1,5 να συνδυαστεί πληρώνει 1,61, εύκολο πάσο.

(05:06) ΑΜΕΡΙΚΑ – ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ

Σε ένα κλειστό όπως αναμενόταν παιχνίδι η Γουαδαλαχάρα με ένα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο πανηγύρισε τη νίκη με 1-0, ίσως να ήταν πιο δίκαιη πάντως η ισοπαλία. Αρκετές οι τελικές εκατέρωθεν αλλά μόνο για την Αμέρικα πραγματικά επικίνδυνες, οι προσεχώς γηπεδούχοι έμειναν στο μηδέν μετά από αρκετό διάστημα στο οποίο σκόραραν σταθερά. Θεωρούμε δεδομένο πως η Τσίβας θα μπει με σκοπό να παίξει αμυντικά και να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα που απέκτησε, έχει τις ικανότητες σε αυτόν τον τομέα. Δύσκολο όμως να μείνει για δεύτερο σερί στο μηδέν η Αμέρικα και θα πρέπει οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν για να πάρουν και την πρόκριση. Δύσκολη η εκτίμηση, δεν έχουν και μεγάλη διαφορά σαν ομάδες, οπότε το προσπερνάμε με την υποσημείωση ότι ίσως προκύψει κάτι στο Live.