Κύπελλο Ιταλίας Τετάρτης: Mε το μυαλό στο ντέρμπι η Ίντερ

Έμμονη ιδέα είναι φέτος για την Ίντερ η κατάκτηση του πρωταθλήματος και με το ντέρμπι με τη Γιουβέντους να έρχεται την Κυριακή, πιθανότατα θα εμφανιστεί αποπροσανατολισμένη στη Φλωρεντία.

** Νοκ-άουτ αναμετρήσεις για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ιταλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

(16:00) ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ – ΙΝΤΕΡ

Ακόμα μια μετριοκακή εμφάνιση για τη Φιορεντίνα στην υποδοχή της Κάλιαρι, τουλάχιστον αυτή τη φορά νίκησε με 1-0 χάρη στον Ντραγκόφσκι που απέκρουσε πέναλτι και το Βλάχοβιτς που σκόραρε στην επανάληψη. Δεν έχει βελτιωθεί ιδιαίτερα όμως τουλάχιστον έγινε πιο αποτελεσματική, μαζεύοντας εννιά βαθμούς στα έξι τελευταία (2-3-1) ξέφυγε στο +6 από τη ζώνη υποβιβασμού. Αναμένεται να χρησιμοποιήσει ενδεκάδα με πολλούς βασικούς καθώς από την στιγμή που δεν έχει ιδιαίτερο στόχο στο πρωτάθλημα θέλει να διακριθεί στο κύπελλο. Δικό της παιχνίδι έχασε η Ίντερ στην έδρα της Ρόμα, έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ όμως κυριαρχώντας έφτασε στην ανατροπή, στα τελευταία λεπτά κλείστηκε στην περιοχή της και το πλήρωσε με ισοφάριση (2-2). Έμεινε στο -3 από την κορυφή της βαθμολογίας και με το ντέρμπι με τη Γιουβέντους να έρχεται την Κυριακή λογικά θα ξεκουράσει πολλούς βασικούς στο κύπελλο. Η Φιορεντίνα έχει συμμαζευτεί αρκετά, ο θεσμός την ενδιαφέρει και δεν είναι τόσο αουτσάιντερ απέναντι σε μια Ίντερ που αφοσιωθεί στο πρωτάθλημα και έχει το μυαλό της στο επερχόμενο ντέρμπι. Τεράστιο το άνοιγμα στο σετ αποδόσεων, δεν μπορούμε να κλείσουμε τα μάτια στον ασιατικό +1 άσο (1,70).

(18:45) ΝΑΠΟΛΙ – ΕΜΠΟΛΙ

Όση τύχη της έλειψε στο 1-2 από την Σπέτσια τη βρήκε στο διπλό της επί της Ουντινέζε η Νάπολι (1-2). Προηγήθηκε στο 15’, δώρισε την ισοφάριση στους γηπεδούχους και στη συνέχεια ήταν ανίκανη να απειλήσει, επιτρέποντας παράλληλα συνεχείς κινδύνους για την εστία της. Με ένα γκολ από το πουθενά πήρε το τρίποντο στο 90’, πανηγυρίζοντας τη μόλις δεύτερη νίκη της στα έξι τελευταία (2-1-3). Η Έμπολι σκοράροντας στο φινάλε των δύο ημιχρόνων νίκησε δίκαια την Κοζέντσα (0-2) και κρατήθηκε στην κορυφή της Σέριε Β’ και στο +4 για την απευθείας άνοδο. Εξαιρετική η εικόνα της στο πρώτο μισό, σε 17 αγώνες έχει ηττηθεί μόνο μια φορά και από την στιγμή που πρώτος στόχος είναι η άνοδος, ο κόουτς Ντιονίζι θα δώσει χρόνο συμμετοχής σε αναπληρωματικούς. Χωρίς άγχος θα αγωνιστεί η Έμπολι που είναι ομάδα που πάντα ψάχνει το γκολ, απέναντι στην αναξιόπιστη Νάπολι είναι ικανή να συμβάλλει στο σκορ. Στο 2,00 το GG, στο 2,30 το GG & over 2,5, επιλογές που αξίζουν ένα μικρό ποντάρισμα.

(21:45) ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ – ΤΖΕΝΟΑ

Με πολύ ιδρώτα νίκησε τη Σασουόλο η Γιουβέντους, ήταν φλύαρη και ακίνδυνη επιθετικά και ευτύχησε να αγωνιστεί σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη παραπάνω. Με γκολ αμυντικού προηγήθηκε στο 50’ (Ντανίλο), όμως σύντομα ισοφαρίστηκε από τους φιλοξενούμενους που έπαιζαν με 10, τελικά πήρε το τρίποντο με δύο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο (3-1). Τρίτη σερί νίκη με 10 γκολ ενεργητικό στο πρωτάθλημα, είναι στο -7 από την πρωτοπόρο Μίλαν όμως έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Έπεται ντέρμπι με την Ίντερ όμως τα ρεπορτάζ θέλουν τον Πίρλο να παρατάσσει ενδεκάδα χωρίς πολλές αλλαγές. Η Τζένοα με έξυπνη εμφάνιση νίκησε 2-0 την Μπολόνια, έκατσε πίσω από την μπάλα και περίμενε κάποιο λάθος, ήταν ασφαλής αμυντικά και σκόραρε δύο γκολ στις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε. Άλλη ομάδα επί Μπαλαρντίνι, τρέχοντας 2-1-1 σερί  βρέθηκε για πρώτη φορά μετά από μήνες εκτός επικίνδυνης ζώνης. Γεμάτα γκολ τα παιχνίδια της Γιουβέντους, ακόμα και όταν δεν παίζει καλά η μόνιμη πρωταθλήτρια Ιταλίας. Χωρίς άγχος και με καλή ψυχολογία η Τζένοα, ίσως συμβάλλει και αυτή στο σκοράρισμα. Πιθανό το over 2,75 (1,80), μάλλον καλύτερο το 1 & over 2,5 (1,90).