Κύπελλο Ιταλίας Πέμπτης: Αλάνθαστα φαβορί

Σασουόλο και Αταλάντα ενδιαφέρονται για το θεσμό και έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης απέναντι σε ΣΠΑΛ και Κάλιαρι που έχουν ιεραρχήσει το πρωτάθλημα ψηλότερα από το κύπελλο.

** Νοκ-άουτ αναμετρήσεις για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ιταλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

(18:30) ΣΑΣΟΥΟΛΟ – ΣΠΑΛ

Η Σασουόλο άγγιξε την έκπληξη στο Τορίνο όμως ηττήθηκε με 3-1 από τη Γιουβέντους, δεχόμενη δύο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο. Κράτησε εύκολα το 0-0 στο πρώτο μέρος υπνωτίζοντας τους γηπεδούχους, στις καθυστερήσεις δέχθηκε κόκκινη κάρτα και το 1-0 σημειώθηκε με το καλημέρα της επανάληψης (50’). Ισοφάρισε άμεσα και μπορούσε να πάρει το βαθμό καθώς δεν απειλούταν ιδιαίτερα πριν τα γκολ της ήττας. O Ντε Ζέρμπι παραδέχθηκε ότι η ομάδα του ενδιαφέρεται πολύ για το θεσμό και ότι έχει ιεραρχήσει το κύπελλο ψηλότερα από το πρωτάθλημα φέτος. Πολλά τα προβλήματα (Μπεράρντι, Λοκατέλι, Καπούτο, Μπουράμπια εκτός, ανέτοιμοι για βασικοί οι Κίρικες, Τόλιαν, Ντεφρέλ) όμως όσοι βασικοί είναι ετοιμοπόλεμοι θα ξεκινήσουν. Η ΣΠΑΛ νικώντας με 1-2 την αποδεκατισμένη από τον κορονοϊό Φροζινόνε επέστρεψε μετά από καιρό στις νίκες και πλησίασε την απευθείας άνοδο στο -2. Ο Μαρίνο παραδέχθηκε ότι το πρωτάθλημα προέχει για την ομάδα του και αναμένεται να παρατάξει μια ενδεκάδα με πολλές αλλαγές. Η Σασουόλο έχει απουσίες όμως το κύπελλο την ενδιαφέρει και απέναντι σε μια ομάδα δεύτερης κατηγορίας που θα αγωνιστεί επίσης με πολλές αλλαγές έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη-πρόκριση. Αξιόλογος ο -0,75 άσος (1,78).

(22:15) ΑΤΑΛΑΝΤΑ – ΚΑΛΙΑΡΙ

Σε δαιμονιώδη φόρμα βρίσκεται η Αταλάντα που πέρασε σαν σε προπόνηση από την έδρα της ανεβασμένης Μπενεβέντο (1-4), τρέχει 5-2-0 σερί με 22 γκολ ενεργητικό σε αυτό το διάστημα. To κύπελλο είναι θεσμό που την ενδιαφέρει όμως αναμένεται να χρησιμοποιήσει μικτή ενδεκάδα καθώς έπεται ματς με τη Μίλαν για το πρωτάθλημα. Μεγάλο το βάθος στο ρόστερ της, δεν την επηρεάζουν ιδιαίτερα μερικές αλλαγές. Η Κάλιαρι έχασε πέναλτι για να προηγηθεί στη Φλωρεντία και το πλήρωσε χάνοντας με 1-0 από τη Φιορεντίνα. Τέταρτη σερί ήττα και 10ο ματς χωρίς τρίποντο (0-4-6), φιγουράρει πλέον μόλις στο +2 από τον υποβιβασμό καθώς αδυνατεί να βγει από το τέλμα. Σε δεύτερη μοίρα το κύπελλο, έχει ευκαιρία να ξεκουράσει μερικούς βασικούς οι οποίοι ελέω των πολλών απουσιών τραβάνε σταθερά κουπί. Η Αταλάντα σκοράρει κατά ριπάς, βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και απέναντι σε μια τόσο προβληματική άμυνα ίσως κάνει πάρτι. Στο θεό οι γραμμές σε χάντικαπ και γκολ, επειδή η «Λα Ντέα» αρέσκεται να μπαίνει δυνατά στα παιχνίδια της μοναδική επιλογή με σχετική αξία είναι ο -0,75 άσος ημιχρόνου (1,85).