Β’ Ισπανίας Κυριακής: Τον πρώτο λόγο η Φουενλαμπράδα

Η δωδέκατη αγωνιστική στην Σεγκούντα κλείνει με πέντε αναμετρήσεις σήμερα Κυριακή, ο άσος της Φουενλαμπράδα κόντρα στην Αλμπαθέτε ξεχωρίζει στο πρόγραμμα.

(13:00) ΦΟΥΕΝΛΑΜΠΡΑΔΑ – ΑΛΜΠΑΘΕΤΕ

1X2: 2,00 – 3,00 – 4,30

O/U: 2,50 -1,50

Η Φουενλαμπράδα μετά την ήττα από τη Μιραντές κατάφερε να αντιδράσει και κέρδισε με 2-1 τη Σαραγόσα μεσοβδόμαδα σε ματς εξ αναβολής. Δεν ήταν ιδιαίτερα καλή, σε θέση άμυνας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά ήταν πιο εύστοχη και κατάφερε να πάρει τη νίκη, με κάποια δόση τύχης. Η Αλμπαθέτε παρότι ως το 75’ κέρδιζε την Οβιέδο, έχασε τελικά με 1-2 με το γκολ της ήττας να έρχεται στο 90’. Δεν ήταν τόσο καλή, αλλά θα μπορούσε να πάρει τον πόντο. Ανώτερη συνολικά η δεύτερη Φουενλαμπράδα, απλά σωστός ο άσος του 2,00, ως εκεί.

(17:00) ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ – ΜΑΛΑΓΑ

1X2: 2,00 – 3,10 – 4,00

O/U: 2,55 – 1,45

Η Λα Κορούνια δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να είναι ανταγωνιστική κόντρα στην ανώτερη Λας Πάλμας και ηττήθηκε δίκαια με 3-0 εύκολα. Έχει κερδίσει μόνο στην πρεμιέρα, έκτοτε τρέχει ρεκόρ 0-5-5 και είναι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ισόβαθμη στην ουρά μαζί της και η σημερινή της αντίπαλος, Μάλαγα, που έρχεται από δύο σερί ήττες, 1-2 με την Κάντιθ στο πιο πρόσφατο, στο τοπικό ντέρμπι που είχε πολλές απουσίες. Αμφότερες ντεφορμέ και κακές ομάδες, δεν θα μπλέξουμε στην αναμέτρηση ουραγών. Πάσο.

(19:00) ΟΒΙΕΔΟ – ΧΙΡΟΝΑ

1X2: 2,60 – 3,00 – 2,90

O/U: 2,25 – 1,65

Η Οβιέδο έχει βρει ρυθμό, συμπλήρωσε τέσσερα χωρίς ήττα (2-2-0) και έχει βελτιωθεί αρκετά. Κέρδισε στο πιο πρόσφατο με 2-1 την Αλμπαθέτε εκτός έδρας με ανατροπή στο τέλος του αγώνα. Στο όριο πήρε το τρίποντο, είχε και κάποια δόση τύχης σε αυτό φυσικά. Η Χιρόνα μετά από δύο νίκες με τριάρες και καλές εμφανίσεις, έχασε με 0-2 από την Έλτσε εντός έδρας. Είχε μεν την κατοχή και το πάνω χέρι, αλλά ήταν φλύαρη, μιας και δεν μπορούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, ενώ η δική της είχε κάποια κενά. Ο κυνισμός της αντιπάλου της, τη βραχυκύκλωσε. Σε καλύτερη φάση η γηπεδούχος, ανώτερη ως ομάδα η Χιρόνα όμως. Λογικό το μοιρασμένο σετ, δεν βρίσκουμε κάποιο λάθος. Προχωράμε στο επόμενο.

(19:00) ΤΕΝΕΡΙΦΗ – ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ

1X2: 1,85 – 3,50 – 4,35

O/U: 2,35 – 1,60

Η Τενερίφη είναι ντεφορμέ, συμπλήρωσε τρεις συνεχόμενες ήττες και δεν δείχνει να πατάει καλά στο γήπεδο. 2-1 από τη Βαγιεκάνο στο πιο πρόσφατο, παρότι προηγήθηκε. Δεν έπαιξε καλά και πάλι, αν και θα μπορούσε να κλέψει το βαθμό. Η Σανταντέρ έμεινε στο 1-1 με την Ουέσκα στο πιο πρόσφατο, κόντρα στη ροή προηγήθηκε στο 68’, δέχθηκε μεγάλη πίεση και στις καθυστερήσεις ισοφαρίστηκε δίκαια. Αυτή ήταν η τέταρτη ισοπαλία της στα τελευταία πέντε, μέτρια σε μόνιμη βάση και χαμηλά στη βαθμολογία όπως είναι λογικό. Αμφότερες σε κακή φάση, μονόδρομος το πάσο.

(22:00) ΣΑΡΑΓΟΣΑ – ΜΙΡΑΝΤΕΣ

1X2: 1,50 – 4,00 – 7,50

O/U: 2,05 – 1,75

Η Σαραγόσα δεν ήταν κακή στο εξ αναβολής με τη Φουενλαμπράδα μεσοβδόμαδα, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 2-1. Αν ήταν λίγο πιο τυχερή εύκολα θα έπαιρνε τον πόντο. Πρέπει να αντιδράσει άμεσα και να επιστρέψει στις νίκες, το παιχνίδι με την σχετικά αδύναμη Μιραντές είναι στο χέρι της. Η οποία όμως έρχεται από οριακή και τυχερή νίκη κόντρα στη Φουενλαμπράδα με 2-1, όπου έσπασε το αρνητικό σερί της των έξι αγώνων χωρίς νίκη. Προβάδισμα μεν στη γηπεδούχο, αλλά στο 1,50 δεν υπάρχει καμία αξία.