Β’ Γαλλίας Σαββάτου: Βάζει δύσκολα στη Λοριάν η Κλερμόν

Αήττητη εδώ και 11 αγωνιστικές η Κλερμόν, μπορεί να προβληματίσει την πρωτοπόρο Λοριάν, ενώ το άλλο ματς της μέρας ανάμεσα σε Νανσί και Γκινγκάμπ αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες.

(16:00) ΛΟΡΙΑΝ – ΚΛΕΡΜΟΝ
1X2: 1,90 – 3,00 – 4,75
O/U: 2,25 – 1,61

Ήττα στις καθυστερήσεις για τη Λοριάν στην έδρα της Γκινγκάμπ (1-2), έγινε ένα ματς με εκατέρωθεν φάσεις που θα μπορούσε να καταλήξει παντού αλλά η μπάλα την τιμώρησε, παρόλα αυτά το πλήγμα δεν ήταν μεγάλο, μιας και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και σε απόσταση ασφαλείας από την τρίτη θέση. Νίκη με ανατροπή και καλή εμφάνιση για την Κλερμόν κατά την υποδοχή της Βαλενσιέν (3-1), στα 11 παιχνίδια το αήττητο σερί της (6-5-0), βέβαια μακριά από το σπίτι της μετράει πέντε συνεχόμενα Χ, όμως για την ώρα αυτό της αρκεί για να βρίσκεται στη ζώνη των πλέι-οφ. Αχτύπητη στην έδρα της η Λοριάν (έξι σερί νίκες), πάντως η Κλερμόν αποτελεί μια από τις πιο δυσκολοκατάβλητες ομάδες της κατηγορίας, επομένως ο άσος στα επίπεδα του 1,90 δεν μοιάζει να αξίζει το ρίσκο του.

(16:00) ΝΑΝΣΙ – ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ
1X2: 2,50 – 3,00 – 3,00
O/U: 2,30 – 1,60

Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την έδρα της Ροντέζ η Νανσί, δεν ήταν για κάτι περισσότερο, εδώ και τρεις αγωνιστικές φέρνει μόνο 1-1, ούτως ή άλλως το Χ αποτελεί και το αγαπημένο φετινό της αποτέλεσμα (6-15-3). Νίκη στις καθυστερήσεις για τη Γκινγκάμπ κόντρα στην πρωτοπόρο Λοριάν (2-1), γρήγορο και με πολλές φάσεις το μεταξύ τους ματς και θα μπορούσε να καταλήξει παντού, όμως αυτή τη φορά η τύχη της χαμογέλασε, έτσι αναπτερώθηκαν οι ελπίδες της για να πλησιάσει την πρώτη πεντάδα της κατάταξης. Αναμέτρηση λεπτών ισορροπιών η συγκεκριμένη, δεν χάνει στο σπίτι της η Νανσί (6-6-0), ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο η Γκινγκάμπ, αλλά θα στερηθεί τις υπηρεσίες του καλού φορ Πιερό (19 συμ./7 γκολ), επομένως είναι προτιμότερο να μην μπλέξουμε εδώ.