ΝΒΑ: Προβάδισμα τελικών για τους Bucks

Στη δεύτερη παράταση λύγισαν οι Bucks στο πρώτο τους παιχνίδι στο Τορόντο, μόνο ως θετικό πάντως μπορεί να ερμηνευθεί το γεγονός ότι δυσκόλεψαν τόσο πολύ τους Raptors με όλα τα αστέρια τους να βρίσκονται σε κακό βράδυ. Δύσκολα θα επαναλάβουν τόσο κακή εμφάνιση οι κορυφαίοι των “ελαφιών”, θα δώσουμε ένα κλικ στο διπλό με -2,5 χάντικαπ.

TOR Raptors – MIL Bucks (1-2)
HC: 2,5:0… Total: 216,5

Τη νίκη που θα τους κρατούσε ζωντανούς στο κυνήγι μιας θέσης στους τελικούς του ΝΒΑ έψαχναν οι Raptors στο Game 3 της σειράς με τους Bucks και, παίζοντας με τρομερή αυταπάρνηση και πάθος, κατάφεραν να την πάρουν στη δεύτερη παράταση με 118-112. Συγκλονιστικό ματς, παρότι οι Καναδοί διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του δεν μπόρεσαν ποτέ να ξεφύγουν στο σκορ και τελικά είδαν τα “ελάφια” να ισοφαρίζουν σε 96-96 στην κανονική διάρκεια. Διατήρησαν πάντως την ψυχραιμία τους και στο τέλος δικαιώθηκαν, παίρνοντας μια νίκη που για αυτούς ήταν απαραίτητη. Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Leonard, που αγωνιζόταν με ευδιάκριτο πρόβλημα στο πόδι από το πρώτο κιόλας λεπτό και παρόλα αυτά έπαιξε 52’, έχοντας 36 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ και μαρκάροντας για πολλή ώρα τον Αντετοκούνμπο, ακολούθησε σε απόδοση ο Siakam (25 π., 11 ρ.), με τους Powell (19 π., 3/5 τρίποντα, 4 ρ.), Gasol (16 π, 4/8 τρίποντα, 12 ρ., 7 ασ., 5 μπλοκ) να προσφέρουν με τη σειρά τους πολύτιμες λύσεις. Δεν τίθεται θέμα μη συμμετοχής του Leonard, λογικά όπως αγωνίστηκε προχθές παρά τον πόνο έτσι θα το κάνει κι απόψε.

Με χαμένη ευκαιρία να κάνουν το 3-0 και να τελειώσουν ουσιαστικά με τη σειρά μοιάζει για τους Bucks η ήττα στη δεύτερη παράταση, παρόλα αυτά υπάρχουν πολλά θετικά μηνύματα που μπορούν να πάρουν από το παιχνίδι. Το βασικό είναι πως κατόρθωσαν να στείλουν το παιχνίδι σε δύο έξτρα πεντάλεπτα, βάζοντας πραγματικά πολύ δύσκολα στους Raptors, έχοντας σε κακή βραδιά όλα τα αστέρια τους. Ο εξαιρετικά κλεισμένος Αντετοκούνμπο υπέπεσε σε πολλά λάθη και δεν μπόρεσε να ασκήσει τη συνήθη επιρροή του στο ματς (12 π. με 5/16 σουτ, 23 ρ., 7 ασ., 8 λάθη, 4 μπλοκ), ενώ Middleton και Bledsoe είχαν 3/16 σουτ έκαστος, μένοντας πολύ μακριά από τον καλό εαυτό τους. Έστω κι έτσι το σύνολο του Mike Budenholzer ανέδειξε διαφορετικούς πρωταγωνιστές, με τους Hill (24 π. με 7/9 σουτ, 7 ρ.), Brogdon (20 π., 5 ρ.) να ξεχωρίζουν, μένοντας στο ματς μέχρι τέλους και μπορεί να αισθάνεται ότι με καλύτερη εμφάνιση από τους πιο ποιοτικούς παίκτες του θα έχει καλύτερη τύχη σε ανάλογη περίπτωση.

Συμπέρασμα: Ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης στους τελικούς έμειναν οι Raptors, για να έχει νόημα όμως η προχθεσινή παλικαρίσια νίκη τους θα πρέπει να κερδίσουν και απόψε, αφού ενδεχόμενο 1-3 πολύ δύσκολα θα ανατραπεί. Οι Bucks πάντως έδειξαν την ποιότητα και το βάθος που διαθέτουν ως ομάδα, στέλνοντας το ματς σε δύο παρατάσεις παρά το πολύ άσχημο βράδυ στο οποίο βρέθηκαν όλοι οι συνήθεις πρωταγωνιστές τους. Η λογική λέει ότι Αντετοκούνμπο, Middleton και Bledsoe δύσκολα θα είναι ξανά τόσο κακοί και τα “ελάφια” έχουν χάσει δύο συνεχόμενα παιχνίδια μόλις μία φορά σε ολόκληρη τη σεζόν, θα πάρουμε το ρίσκο πηγαίνοντας στο διπλό με -2,5 χάντικαπ (1,90/Bet365), η μέχρι τώρα εικόνα της σειράς δείχνει ότι οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται ένα σκαλί πιο πάνω από τους Καναδούς.