ΝΒΑ: Ο Thompson κρίνει πολλά

Με ένα υπερπολύτιμο διπλό επέστρεψαν οι Warriors από τον Καναδά, το δυσάρεστο για τους ίδιους είναι ότι αυτό συνοδεύτηκε από δύο ακόμα τραυματισμούς. Ο Thompson δίνεται αμφίβολος ενόψει Game 3 και η παρουσία του ή όχι σε αυτό είναι προφανώς καθοριστικής σημασίας, αν αγωνιστεί οι πρωταθλητές έχουν τον πρώτο λόγο, διαφορετικά οι Raptors θα έχουν μπροστά τους χρυσή ευκαιρία να ανακτήσουν τα ηνία των τελικών.

GS Warriors – TOR Raptors (1-1)
HC: 0:4,5… Total: 212,5

Μία εντυπωσιακή επίδειξη της καρδιάς του πρωταθλητή, που προφανώς διαθέτουν πλέον, έκαναν οι Warriors στο δεύτερο παιχνίδι των τελικών, επικρατώντας των Raptors με 104-109 σε ένα ματς που μέχρι κάποιο σημείο έμοιαζε σχεδόν απίθανο να κερδίσουν. Ξεκίνησαν άσχημα, βρέθηκαν πίσω με διψήφιες διαφορές στη δεύτερη περίοδο, με την εικόνα να λέει πως βρίσκονταν κοντά στο να χάσουν εντελώς την επαφή τους με το σκορ, όμως βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, πλησιάζοντας στο -5 από τους Καναδούς. Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν μια επίδειξη δύναμης των πρωταθλητών, οι οποίοι έτρεξαν ένα τρομερό 18-0, μετατρέποντας το 59-54 σε 59-72 και βάζοντας τις βάσεις για το break. Από εκεί και μετά ξεκίνησαν οι ατυχίες για τους “πολεμιστές”, καθώς είδαν τους Looney και Thompson να αποχωρούν τραυματίες, εκείνοι ωστόσο άντεξαν στην προσπάθεια των Raptors να επιστρέψουν, βρήκαν απροσδόκητους πρωταγωνιστές στο δεύτερο ημίχρονο στα πρόσωπα των Cook (9 π., 3/5 τρίποντα) και Bogut (6 π. με 3/3 σουτ σε 7’) και με τον Iguodala να βάζει το μεγάλο σουτ λίγο πριν το φινάλε πήραν τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Steve Kerr αναδείχθηκε ο Thompson (25 π., 4/6 τρίποντα, 5 ρ., 5 ασ.) παρότι αποχώρησε 8’ πριν το τέλος, ακολούθησε ο Curry (23 π. με 6/17 σουτ), που τράβηξε πάνω του όλη την προσοχή της άμυνας των Καναδών, ενώ σπουδαίος ήταν ξανά ο Green (17 π., 10 ρ., 9 ασ.), με τον προερχόμενο από τραυματισμό Cousins να υποχρεώνεται να παίξει 28’ και να προσφέρει ανεκτίμητης αξίας λύσεις στην ομάδα του (11 π., 10 ρ., 6 ασ.). Ενόψει Game 3 οι Durant και Looney θα μείνουν σίγουρα εκτός, το μεγάλο ερώτημα είναι αν θα καταφέρει να αγωνιστεί ο Thompson, ο οποίος δίνεται αμφίβολος.

Για τους Raptors η ήττα στο Game 2 ήταν αναμφίβολα μια ιστορική χαμένη ευκαιρία να προηγηθούν στους τελικούς με 2-0, άσχετα από την εξέλιξη και την κατάληξη της σειράς. Βρήκαν τους πρωταθλητές ξανά ελλιπείς, έδωσαν από νωρίς το ρυθμό που ήθελαν στο ματς, στην πορεία είδαν κι άλλον έναν από τους σταρ των αντιπάλων τους να αποχωρεί τραυματίας κι όμως στο τέλος αποχώρησαν από την “Scotiabank Arena” με κατεβασμένο το κεφάλι. Το black-out στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν σίγουρα το κλειδί της αναμέτρησης (μαζί με το τελευταίου δίλεπτου του πρώτου ημιχρόνου), ο Nick Nurse και το επιτελείο του γνωρίζουν πως ένα τέτοιο διάστημα ανομβρίας κόντρα στους πρωταθλητές δεν πρόκειται να συγχωρεθεί. Στο ύψος του όπως πάντα ο Leonard (34 π., 14 ρ., 16/16 βολές), εξαιρετικός ήταν για μία ακόμα φορά ο VanVleet (17 π., 4 ρ.), όμως οι υπόλοιποι παίκτες των Καναδών δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις, με τον πρωταγωνιστή του πρώτου αγώνα, Siakam, να μένει χαμηλά (12 π. με 5/18 σουτ, 8 ρ., 5 ασ.) και τους Gasol (6 π. με 2/7 σουτ, 6 ρ.), Ibaka (7 π., 10 ρ.), Lowry (13 π. με 4/11 σουτ, 2 ασ., 6 φάουλ) να τον μιμούνται.

Συμπέρασμα: Με τους Warriors να έχουν πετύχει το στόχο τους, έχοντας ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1, οι τελικοί μεταφέρονται για πρώτη φορά φέτος στο Όκλαντ. Οι Raptors είναι φυσιολογικό να είναι απογοητευμένοι, άλλωστε απώλεσαν μια σημαντική ευκαιρία στο Game 2, οι “πολεμιστές” έχουν την ψυχολογία στο πλευρό τους, όμως το μεγάλο ζήτημα που αιωρείται πάνω από το ματς είναι το αν θα έχουν διαθέσιμο τον Thompson. Ο σταρ shooting guard των πρωταθλητών θεωρείται δικαίως ένας μικρός Ironman, καθώς έχει ξεπεράσει πολλούς τραυματισμούς στο παρελθόν σε χρόνο ρεκόρ ενώ όπου σταθεί δηλώνει ότι θα παίξει, όμως αυτό είναι κάτι που δεν εξαρτάται εξ ολοκλήρου από τον ίδιο και πιθανότατα θα ξεκαθαρίσει λίγο πριν το τζάμπολ. Με τον Thompson διαθέσιμο και σε ικανοποιητικό βαθμό ετοιμότητας θα δίναμε ένα κλικ στον άσο με -4,5 χάντικαπ, χωρίς αυτόν όμως οι Warriors πραγματικά μοιάζουν να ξεμένουν από ποιοτικές λύσεις και θα ήμασταν διατεθειμένοι να ρισκάρουμε στο διπλό ακόμα και σε σαφώς χαμηλότερες τιμές από το 2,84 που αυτό κυκλοφορεί τώρα. Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν, αυτή τη στιγμή είμαστε υποχρεωμένοι να περιμένουμε.