ΝΒΑ: Μεγάλο το σοκ για τους Warriors

Οι πρωταθλητές πήραν το πέμπτο ματς των τελικών, όμως το κόστος ήταν πολύ μεγάλο, καθώς ο Durant επέστρεψε για λίγα λεπτά πριν υποστεί ρήξη αχιλλείου. Θα πάμε με το ομαδικό under 106,5 των αναμενόμενα σοκαρισμένων Warriors σε μια πολύ περίεργη σειρά, που μετά το πρώτο ματς έχει τέσσερα συνεχόμενα break.

GS Warriors – TOR Raptors (2-3)
HC: 0:2,5… Total: 210,5

Νικητές από ένα από τα πιο περίεργα παιχνίδια στην ιστορία των τελικών βγήκαν οι Warriors, με τη σεζόν τους να κρέμεται από μία κλωστή πήγαν στο Τορόντο και κατάφεραν να αποδράσουν με το διπλό (105-106), διατηρώντας ζωντανές τις πιθανότητες τους για three-peat. Ο Durant επέστρεψε μετά από ένα μήνα και ήταν απολαυστικός για όσο πρόλαβε να αγωνιστεί (11 π., 3/3 τρίποντα), όμως νωρίς στη δεύτερη περίοδο αποδείχτηκε πως δεν ήταν έτοιμος να ξαναμπεί στα παρκέ, με τον τραυματισμό του στον αχίλλειο να σοκάρει όλο τον πλανήτη και να αλλάζει άμεσα τις ισορροπίες τόσο των τελικών όσο και της υπόλοιπης λίγκας για τις προσεχείς σεζόν. Οι πρωταθλητές πάντως έδειξαν αξιοθαύμαστη πνευματική δύναμη, αφήνοντας γρήγορα πίσω τους τον τραυματισμό του συμπαίκτη τους και διατηρώντας σταθερά μέχρι την τέταρτη περίοδο το προβάδισμα που είχαν χτίσει από νωρίς. Εκεί, ένα σερί 12-2 τους άφησε στο -6 τρία λεπτά πριν τη λήξη, με όλο το μομέντουμ να δείχνει πως είχε έρθει η ώρα των Raptors, όμως οι παίκτες του Steve Kerr δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τρία εύστοχα τρίποντα από τους Curry και Thompson ανέκτησαν το προβάδισμα και τελικά πήραν τη νίκη, που στέλνει τη σειρά πίσω στο Όκλαντ για ένα τελευταίο ματς στην ιστορική “Oracle Arena”. Βοήθησε πολύ σε αυτό ο Cousins (14 π. με 6/8 σουτ, 6 ρ.), που θυμήθηκε τον καλό εαυτό του για πρώτη φορά μετά το Game 2, προσφέροντας τις βοήθειες που έψαχναν οι μονίμως εξαιρετικοί Curry (31 π., 8 ρ., 7 ασ.) και Thompson (26 π., 7/13 τρίποντα, 6 ρ., 4 ασ.). Προφανώς εκτός απόψε ο Durant, αμφίβολος δίνεται ο Looney, ο οποίος προσπαθεί να ξεπεράσει τους πόνους στο στήθος αλλά στο πέμπτο ματς αναγκάστηκε να αποχωρήσει οριστικά στην τρίτη περίοδο.

Για τους Raptors το πέμπτο παιχνίδι των τελικών ήταν μια πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία να κάνουν το 4-1 και να κατακτήσουν το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας τους, ειδικά έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα στο ματς. Η αλήθεια είναι πως, όσο ήταν ο Durant στο παρκέ, οι Warriors έμοιαζαν ανώτεροι και το να κάνουν τρεις σερί νίκες δεν έμοιαζε απίθανο σενάριο, με τον “KD” ωστόσο εκτός εξίσωσης οι Καναδοί έχουν αποδείξει πως έχουν τον τρόπο να επιβληθούν στους πρωταθλητές. Κάτι τέτοιο δε συνέβη τη Δευτέρα, το σύνολο του Nick Nurse δεν μπόρεσε ποτέ να βρει ρυθμό και τελικά, παρά το εκπληκτικό σερί του Leonard στην τέταρτη περίοδο, όπου σκόραρε δέκα σερί πόντους μέσα σε τρία λεπτά, υπέστησαν μια σε γενικές γραμμές δίκαιη ήττα βάσει της συνολικής εικόνας τους στον αγώνα. Ακόμα και στη μέτρια μέρα τους πάντως είχαν έξι διψήφιους, με τον Leonard να ηγείται στο σκοράρισμα (26 π., 12 ρ., 6 ασ.) και τον Lowry, που είχε την ευκαιρία να γίνει ο απόλυτος ήρωας στον Καναδά αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα, να ακολουθεί (18 π., 4 ρ., 6 ασ.).

Συμπέρασμα: Με την εμπειρία τους από αυτό το επίπεδο να κάνει τη διαφορά, οι Warriors επιβίωσαν στο Τορόντο, έκαναν το 2-3 και θα προσπαθήσουν με μια νίκη μπροστά στο κοινό τους να στείλουν τους τελικούς σε έβδομο παιχνίδι. Ο τρόπος που διαχειρίστηκαν την απώλεια του Durant αλλά και η εκπληκτική ευστοχία τους από την περιφέρεια (20/42 τρίποντα) είναι αξιοθαύμαστα επιτεύγματα, το θέμα είναι το κατά πόσο μπορούν να πάρουν άλλες δύο νίκες κόντρα σε μια ομάδα που δε φαίνεται να επηρεάζεται από τα όποια στραβοπατήματα. Δε θα διαλέξουμε στρατόπεδο, αλλά σε ένα τέτοιο παιχνίδι μοιάζει δύσκολο να βρουν οι πρωταθλητές ανάλογη ευστοχία από την περιφέρεια, θα πάμε με το ομαδικό under 106,5 (1,87/Stoiximan) των γηπεδούχων.